Türkiye üzerinden geçerek IŞİD'e katılan Çeçenler ABD tarafından eğitilmiş

Türkiye üzerinde geçerek IŞİD'e katılan Çeçenlerin, ABD tarafından eğitildikleri ve IŞİD'in lider kadrosunda yer aldıkları bildiriliyor.
Çarşamba, 16 Eylül 2015 12:54

McClatchyDC'nin haberine göre 2012 yazında Türkiye üzerinden Suriye'ye geçen 15 Çeçen arasında ABD'den eğitim almış isimler bulunuyor. McClatchyDC'ye konuşan "Abdullah" isimli Kilis merkezli çalışan bir insan kaçakçısı, Çeçenleri Türkiye'den Suriye'ye götürdüğünü belirterek, o sırada bu kişilerin önemini fark etmediğini söylüyor.

"ÇEÇENLER IŞİD İÇERİSİNDE ÖNEMLİ KİŞİLER HALİNE GELDİ"

2012 yılında pek çok kişinin Suriye'ye geldiğini belirten Abdullah, "Avrupa, Rusya, Almanya, Fransa" dahil olmak üzere pek çok yerden "müslümanların Beşar Esad'a karşı devrimi desteklemeye" geldiklerini aktarıyor.

Abdullah buraya gelen "disiplinli" ve "çok az Arapça konuşan" kişilerin IŞİD'in başlangıçları olduğunu sonradan fark ettiğini söyleyerek, buraya gelen 15 Çeçen'in IŞİD hiyerarşisi içerisinde önemli kişiler haline geldiğini belirtiyor.

ABD TARAFINDAN EĞİTİLEN ÇEÇENLER

Çeçenlerin arasında ABD tarafından eğitilen isimler olduğu aktarılırken, bunların başında Ebu Ömer El Şişani geliyor. Gürcistan'da Tarkan Batiraşvili ismiyle dünyaya gelen Şişani, sonradan adını değiştiriyor.

Gürcistan ordusunda 2008'de Rusya'ya karşı savaşan Şişani'nin, eğitimlerin başından beri büyük yetenek gösterdiği ve ABD'nin eğitiminde büyük rol oynadığı söyleniyor.

İsmi verilmeyen Gürcistanlı bir yetkili, zamanında Şişani'nin Irak'a giderek ABD'nin yanında savaşmamasının tek sebebinin Gürcistan'da kendisine duyulan ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

"ÇEÇENLERİN BECERİSİ IŞİD'E ÜYE KAZANDIRDI"

Haberde, IŞİD tarafında savaşan Çeçenlerin becerisinin örgüte desteği arttırdığı aktarılırken, Kafkaslardan Suriye'ye giden gençlerin artık diğer gruplarla değil "kazanan taraf" olan IŞİD ile birlikte savaşmak istedikleri söyleniyor.

Foreign Policy'den Michael Cecire, Şişani'nin IŞİD içerisinde yer almasının da bölgede IŞİD'i meşrulaştıran bir unsur olduğunu ve örgütün bunun propagandasını yaptığını aktarıyor.

"SURİYE SAVAŞINDAN ÖNCE İSTANBUL'DA AÇ VE SIKILMIŞ HALDEYDİK"

Haberde Çeçenler için Suriye'deki olaylardan önce de Türkiye'nin cazibesi olduğu aktarılırken, Çeçenlerin sıklıkla İstanbul'a geldikleri ve buradaki Çeçenlerle birlikte kolayca yaşayabildikleri söyleniyor.

Ancak Ramazan isimli bir Çeçen "Suriye savaşından önce İstanbul'da aç ve sıkılmış haldeydik" diyerek, buradaki hayatın da kendilerini tatmin etmediklerini belirtiyor.

İstanbul'da "aynı anda gangster olmaya çalışan çok sayıda işsiz" bulunduğunu söyleyen bir Çeçen, "Suriye olunca yapacak bir şey bulduk" diyor, 2 yıl Suriye'de savaşan ve şu anda İstanbulda yaşayan bir Çeçen ise ona hak veriyor.