ABD, Küba'ya solunum cihazı satılmasını engelliyor

ABD'li şirket tarafından satın alınan IMTMedical AG ve Acutronic adlı iki solunum cihazı üreticisi, Küba'yla ticari faaliyetleri durdurduklarını açıkladı.

Dış Haberler

Küba’nın Covid-19 salgınıyla mücadelede tüm dünyadaki sağlık iş birliği her geçen gün genişlerken, ABD’nin Küba’ya uyguladığı insanlık suçu olan abluka da sürmeye devam ediyor. ABD ablukası şimdi de Covid-19’la mücadelede kilit öneme sahip olan solunum cihazlarının Küba halkına ulaştırılmasını engelliyor. Küba, ilaç ve tıbbi malzeme temini için 60 ABD şirketiyle görüşme yapmış, bunlardan sadece ikisinden yanıt alabilmişti. Küba’ya solunum cihazı sağlayan bu iki şirketi satın alan bir başka ABD şirketi, Küba’ya yapılan sevkiyatın askıya alındığını bildirdi.

Cihazların üretimini yapan IMTMedical AG ve Acutronic şirketlerinin, bir diğer ABD’li firma olan Vyaire Medical Inc. tarafından satın alınmasının ardından Küba’yla olan ticari ilişkilerinin sona erdiği açıklandı. Böylece, ABD’nin Küba’ya uyguladığı soykırım politikasına yeni bir halka daha eklenmiş oldu.

Küba Dışişleri Bakanlığı Latin Amerika ve Karayipler Bürosu Genel Müdürü Eugenio Martínez Enríquez Twitter hesabından yaptığı açıklamada, bu iki şirketin artık Küba’yla ticari faaliyette bulunmayacağını bildirdi.

Trump yönetimi tarafından teşvik edilen bu yeni skandal, Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un, koronavirüs yüzünden binlerce yaşamın tehlikede olduğu ve bu sebeple “tüm yaptırımların askıya alınması” gerektiğini söylediği açıklamasından sadece birkaç saat sonra ortaya çıktı.

ABD yönetimi, Küba halkına karşı insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde de Çin’den Küba’ya gönderilen tıbbi dayanışma malzemeleri abluka yüzünden Küba’ya ulaşamamıştı.

Küba’nın uzak ülkelerle ticaret yapmaya zorlanması ve dolayısıyla daha yüksek nakliye masraflarıyla karşılaşması yüzünden, 2019 yılı boyunca ABD ablukasının Küba’ya yalnızca sağlık alanındaki zararı 160 milyon dolar oldu.