Venezuela'ya ABD'den kınama, Latin Amerika ülkelerinden destek

Venezuela'daki Ulusal Kurucu Meclis seçimleri ABD tarafından "kınanırken", içinde Küba'nın da bulunduğu Latin Amerika ve Karayipler ülkelerinden Caracas'a büyük destek geldi.

Dış Haberler

Venezuela'da dün düzenlenen Ulusal Kurucu Meclis Seçimleri, büyük bir katılım ve Başkan Nicolas Maduro'ya destekle sonuçlandı.

Sonuçların ardından ABD'den Venezuela'daki seçimlere tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, seçimlerin Venezuela halkının "kendi kaderini tayin etme hakkını zayıflattığı" öne sürüldü.

"Maduro rejiminin yurttaşlara yönelik şiddetini kınıyoruz" denilen açıklamada, Venezuela'daki "otoriter yönetime" karşı daha sert yaptırım tehdidi de gündeme getirildi.

Dışişleri'nin yanı sıra ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de bir açıklama yaparak, Ulusal Kurucu Meclis seçimlerinin "diktatörlüğe atılmış bir adım" olduğunu ileri sürdü.

Haley, "gayrimeşru bir hükümeti kabul etmeyeceklerini" söyledi.

LATİN AMERİKA'DAN DESTEK

Öte yandan Venezuela'daki seçimlerin sonuçlarına Latin Amerika ülkelerinden büyük destek geldi.

Nikaragua Devlet Başkanı Daniel Ortega, Venezuela'yı kutlayarak, Venezuela halkının kendi kaderini tayin ve barış hakkına duyduğu saygıyı dile getirdi.

El Salvador hükümeti de, Venezuelalıların "benzersiz yurtseverliklerini" överek, seçim sonuçlarına desteğini ilân etti.

Bolivya lideri Evo Morales de, Venezuelalıları kutladı ve Venezuela'ya yönelik saldırganlığın tüm Latin Amerika'ya yönelik bir saldırganlık olduğunu söyledi.

Küba da Başkan Maduro ve Venezuela halkını başarısından ötürü kutladı.