ÖDP seçim kararını açıkladı

7 Haziran seçimlerine girme yeterliliğine sahip partilerden ÖDP, seçimlere girmeyeceğini duyurdu.
Haber Merkezi
Pazartesi, 06 Nisan 2015 14:52

Özgürlük ve Dayanışma Partisi 7 Haziran'da yapılacak milletvekilliği seçimi için aldığı kararı yayınladı.

ÖDP'den yapılan açıklamada, "Parlamentodan yargıya, medyadan tüm alanlara Saray’ın denetimi altına sokulmuş durumda. Yeni baskı yasaları ile tüm toplum susturulmaya, tüm muhalefetin sesi kısılmaya çalışılıyor. Seçimler 12 Eylül’ün yasaklarıyla belirlenmiş anti-demokratik yasalara dayanarak ve yaratılan bu fiili sıkıyönetim ortamı içerisinde gerçekleşmektedir. Böyle bir seçimin demokratik meşruiyeti yoktur" denildi.

"Partimiz, seçim tutumunu parçası olduğu Birleşik HAZİRAN Hareketi bütünlüğü içerisinde belirleyeceğini daha önce de ifade etmişti" diyen ÖDP, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Bilindiği üzere Birleşik HAZİRAN Hareketi binlerce Hazirancının Meclislerde yürüttüğü tartışmalar sonucunda seçime ilişkin tutumunu belirleyerek ilan etti. Bu karar bilindiği üzere esas olarak halkın birleşik direnme mücadelesini Haziran Meclislerinde örgütlenmeye yönelik bir siyaset çağrısıydı. Bununla birlikte Haziran Hareketi sandıkta da AKP’nin geriletilmesi temelinde Gezi milyonlarının taleplerini inandırıcı biçimde savunan güçlerle dayanışma içerisinde olacağını ifade etti. 

(...)

Partimiz, bu anlayışla 7 Haziran seçimlerinde AKP’yi geriletmeyi ve toplumsal muhalefet güçlerinin yeni bir ülke kurma iradesini ortaklaştıracağı büyük bir Koalisyonun gerçekleştirilmesi önerisini aylar öncesinden yapmıştı. Haziran ilkelerini temel alan bir program etrafında CHP’den HDP’ye ve sosyalistlere uzanan bir ortaklık içinde seçimlerde blok oluşturma çağrımız bütün çabalarımıza rağmen bizim irademiz dışında gerçekleşememiştir.

ÖDP, sorumluluk anlayışının gereği olarak bu koalisyonun gerçekleşmediği bugünkü koşullarda tüm ilerici, demokrat güçlerin seçim sürecinde dayanışma içerisinde mücadele etmesi noktasında üzerine düşeni yapmaya devam edecektir.

Partimiz, Haziran Hareketi’nin aldığı karar çerçevesinde AKP’nin sandıkta geriletilmesi için Haziran ilkelerine sahip çıkan ilerici güçlerle dayanışma içerisinde olacaktır.

Bu anlamda Partimiz seçimi boykot etmiyor. Gezi milyonlarının laiklik, bağımsızlık, özgürlük, barış ve kardeşlik, Kürt sorununun eşit yurttaşlık temelinde çözümünden yana, halkçı-kamucu ekonomi ve adalet talepleri doğrultusunda ilerici güçlere oy vermeye çağırıyor.

Partimiz bu devrimci sorumluluklarının ve dayanışmamızın gereği olarak, yasal olarak katılma hakkımız olmasına rağmen 7 Haziran seçimlerine katılmıyoruz. Hırsızlığı ayyuka çıkmış iktidarın seçim hileleri karşısında da Haziran Meclisleri’yle birlikte sandık güvenliğini sağlama çabalarına destek olacaktır.
 
Mezhepçi faşizme direnmek, bu çürümüş düzeni yıkarak HAZİRAN ülkesini kurmak için okullarda, mahallelerde, iş yerlerinde, köylerde ve her yerde Haziran Meclisleri’ni kuralım, Haziran Meclislerinde birleşelim.
 
7 Haziran seçimlerine katılmıyoruz. Halkın HAZİRAN kavgasında her gün her yerde biz varız!