Cemevlerine haciz gelecek açıklamasına yanıt: İzin vermeyeceğiz

Elektrik ve su fatularını ödememe kararı alan cemevlerine "haciz" tehdidine yanıt geldi. Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı, "elektrik ve suyumuzu keserlerse izin vermeyeceğiz, mücadele edeceğiz" dedi.
Haber Merkezi
Salı, 27 Ocak 2015 12:19

Cami, kilise ve sinagogların elektrik faturasından muaf tutulmasını örnek gösteren Cem Vakfı, bunun cemevlerine de uygulanması için AİHM'e başvurmuş, mahkeme Türkiye'de "ayrımcılık" yapıldığı kararına varmıştı.

Alınan bu kararın ardından açıklama yapan Kartal Cemevi, elektrik ve su faturalarını  artık ödemeyeceğini açıklamıştı. Kararın ardından bugün basına yansıyan haberlerde faturalarını ödemeyen cemevlerine haciz geleceği iddia edildi.

Konuya ilişkin görüşlerini aldığımız Kartal Cemevi Vakfı Başkanı İsmail Saçlı, gelen faturaları ödemeyerek Maliye Bakanlığı'na göndereceklerini tekrarladı. Maliye Bakanlığı tarafında muhattaplarının Bülent Arınç olduğunun söylendiğini ve resmi yazışmaların başladığını belirten Saçlı, ihbarnamelerin geldiğini ancak devletin bu konuda adım atmaktan geri durduğunu söyledi.

Bu tutumu AİHM'in "cemevlerini ibadethane kabul eden" kararına dayandırdıklarını belirten Saçlı, cemevlerinin faturalarını da devletin ödemesi gerektiğini söyledi.

Şu an için herhangi bir kesme teşebbüsünün olmadığını belirten Saçlı, böyle bir durumla karşı karşıya kalmaları durumunda mücadele edeceklerini, gerekirse fiili durum yaratacaklarını söyledi.