Türkiye’den Libya anlaşması için BM’ye tescil başvurusu

Türkiye, Trablus'taki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile imzalanan ‘Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası'nın tescili için Birleşmiş Milletler'e bildirimde bulundu.
Perşembe, 12 Aralık 2019 14:58

Türkiye'nin Trablus'taki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle yaptığı anlaşmanın tescili için Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirimde bulunduğu iddia edildi. 

Sözcü'nün diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye, Trablus'taki Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'yle 27 Kasım’da imzalanan ve 8 Aralık’ta yürürlüğe giren mutabakatın tescil edilmesi amacıyla dün BM’ye bildirim yaptı.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, İstanbul’da imzalanan, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz’de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”nın yürürlük tarihinin 8 Aralık 2019 olarak tespit edildiği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, mutabakata Libya’da hükümetin, Türkiye’de TBMM’nin onay verdiğini belirterek, “Yürürlükle ilgili kararnamenin Cumhurbaşkanımız tarafından imzalanmasıyla birlikte BM’ye tescilini de yapacağız. Hem anlaşmayla ilgili birlikte bilgi veriyoruz hem de batı sınırları belirlenmiş yeni kıta sahanlığımızı da BM’ye tescil ettiriyoruz” demişti.