Küba'da turizm kademeli olarak açılacak

Küba Başbakanı Marrero Cruz, Covid-19 pandemisinin kontrol altına alındığı Küba'da turizmin yeniden açılmasına ilişkin planları paylaştı.

Dış Haberler

Küba'nın uluslararası turizme açılmasının ardından bütün ziyaretçilere korona virüs testi uygulanacağı ve turizm faaliyetlerinin başlangıçta yalnızca mercan adalarındaki otellerle sınırlı olacağı açıklandı.

Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz Çarşamba günü bakanlar kuruluna yaptığı sunumda, Küba’daki Covid-19 kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasına ilişkin planları paylaştı. Marrero Cruz, uzmanların sınırlı sayıda ziyaretçi kabul edilecek otellerde epidemiyolojik izleme gerçekleştireceklerini ve seyahatlerin sadece mercan adaları ile sınırlı olacağını belirtti. İlk aşamada turistlerin başkent Havana’yı ziyaret etmeleri mümkün olmayacak.

Marrero Cruz, sunumu sırasında turizm faaliyetlerinin ne zaman başlayacağına ilişkin bir bilgi vermemekle birlikte, önce iç turizmin başlatılacağını, daha fazla ayrıntının kısa bir süre içinde paylaşılacağını söyledi.

"İlk aşamada aceleye getirilmiş bir açılma söz konusu olmayacak" diye konuşan Marrero Cruz, önceliklerinin yeni bir salgından kaçınmak olduğunu belirtti.

Küba’da kamuya açık havuzlar yüzde 30 kapasiteyle hizmet verecek, kullanıma açılacak plajlardaysa yerel yetkililer sosyal mesafe uygulamasını denetleyecek. Ancak adada düzenlenen geleneksel yaz karnavalları bu yıl gerçekleştirilmeyecek.

Okullarda eğitim Eylül ayında kaldığı yerden devam edecek, yeni eğitim-öğretim yılına ise Kasım ayında geçilmesi planlanıyor.

Küba’da yeni vakaların sayısı günde ortalama 10’un altına inerken resmî verilere göre adanın üçte ikisinde hastalık görülmüyor.