Fazıl Say’dan çocuklar için bir müzik serüveni

Fazıl Say’dan çocuklar için bir müzik serüveni

Devrim Yalçınkaya
08/04/2016 Cuma

Fazıl Say’ın “Çocuklar İçin” adlı yeni albümü, dünyaca ünlü bestecilerimizden Ahmet Adnan Saygun, İlhan Baran, Muhiddin Dürrüoğlu ve Fazıl Say’ın eserlerinden oluşuyor. İki yakın arkadaş olan Fazıl Say ile Muhiddin Dürrüoğlu İlhan Baran’ın, ilhan Baran ise Ahmet Adnan Saygun’un öğrencisi. Bu anlamda albüm süreklilik içeren üç ayrı kuşağı, çocuklar için yapılmış besteler üzerinden bir araya getiriyor.

2015’te çalışmalarına başlanan bir proje olan Türk Bestecileri Serisi’nin birinci albümü olan “Çocuklar İçin” bir müzik albümünden daha fazla içeriğe sahip. Her bestenin öncesinde Selen Öztürk’ün anlatımıyla bestecilerimiz tanıtılıyor, çocukların müziği anlamaları, müzik dilini kavramaları başarılı bir şekilde sağlanıyor. Çocuklar pasif dinleyici olmaktan çıkarılıp, bir klasik müzik serüveninin içerisine alınıyor. Piyano çalmaları cesaretlendiriliyor. Bestelerin ve Bestecilerin hikâyeleri ile bu cesaret desteklenip, özendiriliyor.

Albüm, gericiliğin ve savaşın cenderesindeki ülkemizde çocuklara güzel bir hediye olmuş. Fazıl Say bu çalışma ile albümdeki bestecilerin de varlığına zemin hazırlayan dünyanın ve ülkemizin aydınlanma birikimine, çocuklarımızı gericilerden kurtaracak olan umudu besleyen birikime bir katkı koyuyor.

Albüm dört bölümden oluşuyor. Albümün İlk bölümde Ahmet Adnan Saygun’un “İnci’nin Kitabı” adlı eseri var. 1907 ile 1991 yılları arasında yaşamış olan Ahmet Adnan Saygun, 1934 yılında bestelediği “İnci’nin Kitabı” eserini aynı zamanda ‘çocuklar da çalabilsin’ diye yazmış. Eser; İnci, Afacan Kedi, Masal, Kocaman Bebek, Oyun, Ninni ve Rüya isimli yedi parçadan oluşuyor.

İkinci bölümde İlhan Baran’dan “Çocuk Parçaları” eseri var. İnci’nin Kitabı’nın bestelendiği 1934 yılında doğan İlhan Baran, 1956 yılında henüz 22 yaşındayken bestelediği “Çocuk Parçaları” eseri Sessiz Sabah, Kırda Oyun, Ağır Zeybek, Anadolu Çocuk Ezgisi, Uzun Hava Ve Kırık Hava, Ege Şarkısı, Kedinin Oyunu, Ninni ve Bağlamacı isimli dokuz parçadan oluşuyor.

Üçüncü bölümde Muhiddin Dürrüoğlu’nun “6 prelüt” adlı eseri var. 1969 doğumlu olan Muhiddin Dürrüoğlu önemli bir uluslar arası müzisyen olup şu an Brüksel Kraliyet Akademisi’nde öğretmenlik yapmaktadır. 14 yaşında yazdığı  “6 Prelüt” bestecinin çocuklar için yazdığı bir beste olmayıp,  çocuk yaşta yazılmış bestelerdir. 14 yaşındaki bir çocuğun tüm hayallerini çağdaş bir müziğe aktarması bakımından olağanüstü.

Dördüncü bölümde ise Fazıl Say’ın Kumru, İstanbul’da Bir Kış Sabahı, Ses, Alla Turca Caz isimli dört parçası var. Kumru adlı beste Fazıl Say’ın 2000 yılında doğan kızı Kumru için yazdığı bir beste. Albüm kapağındaki rengârenk Atın çizimi de Kumru’ya ait.

Daha fazlasıyla albümde tanışacağımız besteler çocuklarımıza yeni bir sevincin, yeni bir insanın, yeni bir ülkenin kapılarını açsın.