Yavru caretta carettaların denizle buluşması tamamlandı

Kuşadası’nda yavru caretta carettaların denizle buluşması tamamlandı. Kuşadası sahil sitelerinde 3 günde 51 caretta caretta yavrusu denizle buluştu.

İHA

Son üç gün içinde Kuşadası sahillerinde yumurtalarından çıkan 51 caretta caretta yavrusunun denizle buluşması tamamlandı. 

Türkiye’de deniz kaplumbağası yuvalama bölgeleri dışında kalmasına rağmen son yıllarda caretta carettaların yumurtlamak için kullandığı alanlardan Kuşadası’ndaki yavruların denizle buluşması için önlemler alındı. Yavru caretta carettaların denizle buluşması sırasında Kuşadası Eko Sistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) tarafından yoğun önlem alındı. Kuşadası EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü, yaklaşık 2 ay önce Kadı Kalesi önünde karaya çıkıp, zemin uygun olmadığı için yuva yapacak yer bulamadan denize dönen kaplumbağanın Sevgi Plajı Sahili'ne yumurta bıraktığını belirterek, "Kaplumbağanın, yumurtalarını yakınlarda uygun bir alana bırakacağını tahmin etmiştik. Yaklaşık 50 gün sonra Sevgi Plajı önünden bir ihbar geldi. Sevgi Plajı'nda yumurtalardan ilk iki gün çıkan 34 yavruyla birlikte toplam 51 kaplumbağanın denizle buluşturulması sağlandı" dedi. Yuvadaki yumurta kabukları, döllenmemiş yumurtalar, ölü embriyolar ve ölü yavru sayılarının tespit edilerek, yuvanın ölçümlerinin kayıt altına alındığını söyleyen Sürücü, yuvadan çıkan yavruların 25- 30 yıl sonra Kuşadası için potansiyel anne ve babalar olacağını tahmin ettiklerini söyledi.