DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'den ortak açıklama: Hukuksuzluğa alışmayacağız

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, belediyelere kayyum atanması, baro ve odaların seçim yasalarının değiştirilmesi ile ilgili ortak bir açıklama yaptı.

Haber Merkezi

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, belediyelere kayyum atanması, baro ve odaların seçim yasalarının değiştirilmesi ile ilgili ortak bir açıklama yaptı.

''Hukuksuzluğa Alışmayacağız'' başlığıyla yapılan açıklamada, iktidar, ülkenin gerçek sorunlarıyla yüzleşmeye, anayasaya, hukuka ve halk iradesine saygı duymaya çağrıldı. 

Salgın nedeniyle toplumun ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuştuğunun belirtildiği açıklamada, ''Etkileri hala devam eden küresel salgın nedeniyle toplumun geniş kesimleri ekonomik ve sosyal sorunlarla boğuşurken, demokrasi ve hukuk dışı uygulamalarla, çevre ve doğa talanına dayalı, toplumsal gereksinimleri gözetmeyen rant eksenli projelerle ülkemiz uçurumun kıyısına doğru sürüklenmeye devam ediyor'' denildi.

'Kayyumlar, gazetecilerin tutuklanması utanç vericidir'

Açıklamada, kayyumların ve gazetecilerin tutuklanmasının utanç verici olduğu vurgulanırken, ''Görevdeki belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması, Belediyelerin başlattığı dayanışma kampanyalarının paralel devlet olarak adlandırılarak sonlandırılması, anayasal meslek kuruluşlarının yasalarına müdahale edilerek etkisizleştirilmeye çalışılması, halkın oylarıyla parlamentoya seçilmiş kişilerin milletvekillerinin düşürülerek tutuklanması ve son olarak muhalif gazetecilerin tutuklanması gibi uygulamalar ülkemiz demokrasisi adına utanç verici boyutlara ulaşmıştır'' ifadeleri kullanıldı.

'Gerçek sorunlarla yüzleşin'

Açıklamada, iktidarın ülkenin gerçek sorunlarıyla yüzleşmeye, anayasaya, hukuka ve halk iradesine saygı duymaya çağrıldığı bölüm ise şöyle: ''Halk egemenliği anlayışını ortadan kaldıran, seçme ve seçilme hakkını yok sayan, basın özgürlüğünü ayaklar altına alan tüm bu girişimlerin karşısındayız! Bilinmelidir ki, ülke tarihinin en büyük işsizlik dalgasının yaşandığı, hayat pahalılığının yaşanılamaz boyutlara ulaştığı, halkın borç yükü altında ezildiği bir toplumsal gerçeklik ortada dururken, millet bahçesi açılışlarıyla, kredi reklamlarıyla, içi boş projelerle yaratılmak istenen sahte başarı hikayelerinin hiçbir inandırıcılığı bulunmuyor. Ülkeyi yönetenleri, bu ülkenin gerçek sorunlarıyla yüzleşmeye, anayasaya, hukuka ve halk iradesine saygı duymaya çağırıyoruz.''