'Ukrayna Barış Zirvesi'nde nihai bildiri yayınlandı: Türkiye imzaladı, 8 ülke imza atmadı

İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi'ne Türkiye dahil 90'dan fazla ülke katılım gösterdi. Nihai bildiriye Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika, Tayland, Endonezya, Meksika ve BAE imza atmadı.

Dış Haberler

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in Rusya'ya karşı destek aramak için düzenlediği "Ukrayna Barış Zirvesi" için 90'dan fazla ülke, "barış" önerilerini ele almak üzere İsviçre'nin Burgenstock tatil beldesinde toplandı.

Türkiye'nin de katılım gösterdiği iki günlük diplomatik zirvenin sonunda yayınlanan nihai bildiride, katılımcı ülkelerin büyük çoğunluğu esir alınan askerlerin tam değişimi ve Rusya'nın ele geçirdiği yerlerden sınır dışı edilen Ukraynalı çocukların geri gönderilmesi çağrısını destekledi.

Belgede, "Barışa ulaşmanın tüm tarafların katılımını ve diyaloğu gerektirdiğine inanıyoruz" ifadesi yer aldı.

Bildiride ayrıca “Ukrayna dahil tüm devletlerin uluslararası alanda tanınan sınırları içindeki egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğü ilkeleri" yeniden teyit edildi.

Zirveye katılım gösteren ülkeler ayrıca Ukrayna'nın Zaporijya nükleer santrali üzerinde "tam egemen kontrole" sahip olması çağrısında bulundu.

Zirvedeki çalışma grupları ayrıca küresel gıda güvenliği ve nükleer güvenlik konularını ele aldı.

Bildiride, "Gıda güvenliği hiçbir şekilde silaha dönüştürülmemelidir" ifadesi yer alırken, Karadeniz ve Azak Denizi'ndeki limanlara erişimin küresel gıda tedariki için "kritik" olduğu da eklendi.

Zelenskiy: 'Rusya adil bir barışa hazır değil'

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Pazar günü yaptığı kapanış konuşmasında, "sonuçların mümkün olan en kısa sürede elde edilmesini" umduğunu söyleyerek, "BM Şartı'nın tam etkililiğe kavuşturulabileceğini dünyadaki herkese kanıtlayacağız" dedi.

Rusya'nın "adil bir barışa hazır olmadığını" öne süren Zelenskiy, “Rusya yarın bile bizimle müzakerelere başlayabilir, eğer yasal topraklarımızı terk ederlerse” diye konuştu.

8 ülke bildiriyi imzalamadı

Diğer yandan, zirvenin nihai bildirisini tüm katılımcılar desteklemedi. Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika, Tayland, Endonezya, Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri bildiriyi imzalamayan ülkeler oldu. Katılımcılar listesinde “gözlemci” olarak bulunan Brezilya da imzacı olarak yer almadı.

Zelenskiy'in 'barış planı': 4 yıl daha savaşa devam

ABD'li New York Times gazetesi, Zelenskiy'in, zirveden kısa bir süre önce de Avrupalı bir devlet başkanıyla yaptığı görüşmede, barış planının "Rusya tamamen geri çekilene kadar savaşı dört yıl boyunca daha sürdürmek" olduğunu kaydetmişti.

İsmini vermeyen bir Avrupalı diplomatın aktardığına göre, Zelenskiy, Avrupalı devlet başkanına, "Bu yıl ilerleme kaydedemezsek, gelecek yıl tekrar deneyeceğiz. Gelecek yıl da ilerleme kaydedemezsek, sonraki yıl ve ondan sonraki yıl tekrar deneyeceğiz" diye konuşmuştu.

Putin'den zirve öncesi barış şartları

Moskova yönetimi, davet edilmediği zirveyi “saçma” ve anlamsız olarak reddetti. Çin'se Kiev'in zirve davetiyesini kabul etmedi.

Rusya, zirve öncesinde Ukrayna’da barış için şartlarını açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’nın birliklerini Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'dan çekmesi ve NATO'ya katılma isteğinden vazgeçmesi halinde Kiev ile müzakerelere başlayabileceklerini duyurmuştu.

Batının amacının Ukrayna’yı yeniden silahlandırmak ve yeni bir taarruza hazırlamak için geçici bir ateşkes sağlamak olduğunu savunan Putin kendi tekliflerininse çatışmayı tek seferde ve nihai olarak sona erdirmek olduğunu belirtmişti.

Putin’in “gerçek bir barış teklifi” olarak nitelediği teklif Kiev’in Donetsk, Lugansk halk cumhuriyetlerini ve Herson ve Zaporijya’yı Rus toprakları olarak tanıması, Ukrayna’nın tarafsız, bağlantısız ve nükleer silahsız statüsünün sağlamlaştırılması, “asker, silah ve Nazilerden arındırılması” ve Rusya’ya karşı yaptırımların kaldırılmasını kapsıyor.

Bunların 2022’de İstanbul’daki barış görüşmelerinde üzerinde genel olarak üzerinde mutabık kalınan konular olduğunu söyleyen Putin “Silahsızlandırmayla ilgili her şey netti, tankların sayısı dahil her şey ayrıntılı olarak konuşulmuştu ve üzerinde mutabık kalınmıştı” dedi. 

İsviçre'deki Ukrayna Barış Zirvesi'ne de değinen Putin, "İsviçre'deki konferansa davet edilmedik. Rusya olmadan, bizimle açık ve sorumlu bir diyalog kurmadan, Ukrayna ve Avrupa güvenliği konusunda çözüm bulunması imkansız" demişti.

NATO, ABD ve Ukrayna'dan Putin'e ret

Putin'in teklifiyle ilgili NATO, ABD ve Ukrayna'dan yapılan açıklamalarda bunun bir barış önerisi olmadığı savunulmuştu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg "Bu bir barış önerisi değildir. Bu daha fazla saldırganlık ve daha fazla işgal önerisidir. Bu da bir bakıma Rusya'nın amacının Ukrayna'yı kontrol etmek olduğunu göstermektedir ve bu savaşın başından beri Rusya'nın amacı bu olmuştur" ifadelerini kullanmıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ise Putin'in Ukrayna'dan bir talepte bulunacak pozisyonu olmadığını, isterse bugün savaşı bitirebileceği yorumunu yaptı.

Zelenskiy ise teklife güvenilemeyeceğini, ateşkes şartları yerine getirilse bile Putin'in çatışmaları durdurmayacağını savundu.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak ise Putin'in Ukrayna ile yeni ateşkes şartlarında "gerçek bir barış önerisi ve savaşı sona erdirme isteğinin olmadığını" belirterek "Putin, daha önce birçok kez açıkladığı 'standart saldırgan tavrını' dile getirdi" açıklamasını yaptı.

Rusya Harkov'da ilerliyor

Rusya, Ukrayna'da geçtiğimiz ayın başında yeniden açtığı Harkov cephesinde önemli ilerlemeler kaydediyor.

Harkov saldırısı, Rusya'nın halihazırda ülke geneline dağılmış olan Ukrayna kaynaklarını diğer cephe hatlarından uzaklaştırmasına ve Ukrayna'nın Rus sınır bölgelerine yönelik saldırılarına karşı bir tampon bölge oluşturmasına olanak sağlıyor. Bununla birlikte, Rusya, Ukrayna'nın ikinci büyük şehri Harkov'a doğru hızla ilerlerken, Kiev güçleri buna şimdilik yeterli karşılık verememiş görünüyor.

Rusya'nın Harkov operasyonu, NATO ülkelerini harekete geçirmişti. ABD, geçtiğimiz ay sonunda “yalnızca sınırlı sayıda silah kullanma ve Harkov’u savunma” kaydıyla Ukrayna'ya Rus topraklarının derinliklerindeki hedeflere saldırması için yeşil ışık yakmıştı.