CHP'li isme silahlı saldırı: 'MHP'liler tehdit ediyordu, önümüzdeki günler kritik'

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde seçim tekrarına rağmen sular durulmuyor. CHP'li ismin darp edilip, silahlı saldırıya uğramasının ardından yakınları MHP'lileri suçluyor.

Haber Merkezi

31 Mart seçimlerinde Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinde CHP'den belediye meclis üyesi adayı olan Şerafettin Bahadır darp edildikten sonra silahlı saldırıya uğradı. Bahadır'a saldıranlardan biri gözaltına alındı.

Hastanede toplanan yakınları Şerafettin Bahadır'ın 2 aydır MHP'li milletvekili Baki Ersoy ve önceki Belediye Başkanı Menduh Uzunluoğlu tarafından tehdit edildiğini anlattı.

'MHP'li Uzunluoğlu'nun kardeşi vurdu' iddiası

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Bahadır'a akşam saatlerinde kızının yanında silahlı saldırı düzenleyen kişilerin Pınarbaşı'nın eski belediye başkanı MHP'li Menduh Uzunluoğlu'nun kardeşi Ejder Uzunluoğlu ve yanındakiler olduğu iddia edildi. 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel de konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Kayseri Pınarbaşı’nda 31 Mart’taki seçim sonucunu hazmedemeyip, hakimleri tehdit edip, küfür ve hakaretler ederek seçimi haksız yere tekrar ettiren anlayış, yenilenen seçimde halktan bir kez daha aynı cevabı aldı. Ancak bu cevabı hazmetmek ve halkın mesajını almak yerine, bu kez de suçsuz günahsız bir insana, kız çocuğunun yanında savunmasızken, sopalarla saldırıp kurşun sıktılar" dedi.

"Şunu bilsinler ki; bu yaptıkları ne yiğitliktir ne de mertliktir. Düpedüz acizliktir. Biz, bu saldırıya karşı da metanetli duracak, sakinliğimizi koruyacağız. Gerilimin tırmanmaması, başka çocukların üzülmemesi için elimizden geleni yapacağız. Gereken adımları bu geceden itibaren atmaya başladık. Bir kez daha uyarıyorum; bu yaptığınız ne gücünüzü gösterir ne kudretinizi… Görülen tek şey acizliğiniz ve çaresizliğinizdir."

'MHP’li adayın akrabalarının tehdit ve saldırılarına şahit oldum'

CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç'sa sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2 Haziran günü Kayseri Pınarbaşı’nda olduğunu belirterek "Belediye Meclis Üyesi adayımız Şerafettin Bahadır ile köyleri gezerken MHP’li belediye başkan adayının akrabaları olduğunu öğrendiğim kişilerin kendisine tehdit ve saldırılarına bizzat şahit oldum. Olayları yatıştırarak köyden ayrılmıştık" dedi.

Şerafettin Bahadır'a savcılığa gitmesi yönünde telkinde bulunduğunu da ifade eden Kılıç, "Saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği ortada" diye konuştu:

"O gün Pınarbaşı’nda bulunan partimizin yetkililerine de yaşanan olay hakkında bilgi verdim. Ancak 20 gün sonra haince saldırı gerçekleştirmişler ve şu anda Şerafettin Bey yoğun bakımda yaşam savaşı veriyor. Saldırıyı kimlerin gerçekleştirdiği ortada. Bir an önce yargı önüne çıkarılmaları ve hak ettikleri cezayı almaları gerekir."

'Sistemli olarak tehdit ediliyordu'

soL, CHP'li Pınarbaşı Belediye Başkanı Deniz Yağan'ın danışmanı Aytural Boz'a ulaştı. 

Şerafettin Bahadır'ın kafatasında kırık, beyninde de kanama olduğunu söyleyen Boz, kanamanın durdurulamadığını belirtti. "Önümüzdeki günler sağlığına kavuşması için kritik" diyen Boz, Bahadır'ın ayağına da iki kurşun isabet ettiğini ancak ayağındaki durumun kalıcı hasara yol açmasının beklenmediğini ifade etti.

Deniz Yağan'ın danışmanı, Bahadır'ın tehdit edildiğini kendisine de anlattığını söyledi:

"Şerafettin Bey düğünlerde oynayan biridir, bunu herkes bilir. 31 Mart'ta partinin önünde halay çekilmişti, o anda orada 'topal' oyununu oynamış. Arkasından da 'Seni topal edeceğiz, ayağına sıkacağız' diye tehditler başlamış. 2 aydır tehdit ediliyordu. Tehditler sistemli olarak kişiler aracılığıyla yapılmış ama ağızdan ağıza gerçekleşmiş. 15 gün önce beraberdik. Ben de savcılığa git dedim, 'Bir şey yok şimdilik' diye geçiştirmişti. Çarşıdaki kamera kayıtlarına göre 3 araba görünüyor olaya karışan. Giderken 4 kişiler, olay olduğunda 2 kişilermiş."

'Seçimi kazanmamızın gerginliği vardı'

"2019'da yine çalarak kazanmışlardı. Biz seçimi bu kez 2 defa kazandık" diyen Aytural Boz, bir süredir seçimi kazanmalarının gerginliğinin bölgede sürdüğünü dile getirdi.

Şerafettin Bahadır'ın saldırı nedeniyle şikayetçi olacağını belirten Boz, "Ama önce sağlığına kavuşmalı" dedi.

Durumu ağır olan Şerafettin Bahadır hâlâ hastanede. (Fotoğraf: DHA)

Pınarbaşı seçimleri: MHP 2019'da nasıl kazandı?

Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesi, seçimlerde CHP'nin adayı Deniz Yağan, 5 bin 82 oyla birinci çıkmış, MHP’nin adayı Menduh Uzunluoğlu 4 bin 758 oyla Yağan'ın gerisinde kalmıştı. MHP'nin itirazları sonrası İlçe Seçim Kurulu seçimlerin yeniden yapılmasına karar verdi.

2 Haziran'da yenilenen yerel seçimlerde BBP'nin adayı MHP lehine seçimden çekildi ama sonuç değişmedi. CHP’li Deniz Yağan'a 6 bin 783, MHP'li Menduh Uzunoğlu'na 6 bin 494 oy çıktı. Kazanan yine CHP oldu. 

Seçim tekrarı kararının ardından soL, başkan seçilen Deniz Yağan'la konuşmuştu. Yağan bu yaşananların 2019'da da yaşandığını ifade ederek yetkilileri daha önce uyardığını belirtmişti:

"Seçim akşamı sandıklar sayıldıktan sonra ilçe seçim kuruluna gittik. Tabii torbalar geldi, sayımlar başladı. Veriler girilmeye başlandı. Dört-beş tane köyün verisi girildikten sonra MHP Milletvekili Baki Ersoy geldi. Baki Ersoy gelmeden önce ben seçim hakimine söyledim. Çünkü 2019 yılında yaşadığımız bir olay vardı. Benzer şekilde geldiler. Ve yirmi altı tane köyün ıslak imzalı evraklarını ne şekilde elde etmişlerse elde etmişlerdi. Orada, o yirmi altı tane köyün evraklarıyla içeride işlem yaparken bilhassa ben içeriye girerek usulsüzlüğe orada gözlerimle şahit oldum ve yakalamış oldum. Ama evrak olmadığı için herhangi bir şey ispatlayamamıştık. Buraya gelip baskı kurarak, farklı beyanlarda bulunarak seçimleri oldubittiye getirmek istediler. Geçtiğimiz seçimde, 2019'da görece hazırlıksızdık. Ama bu sefer öyle değil. Tutanaklarımız var, ülke genelinde kazandığımız bir başarı var. Oylarımızı gasp edemediler. Bu sefer de seçimleri yenileyecekler."  

CHP Kayseri İl Başkanı Feyzullah Keskin de, "Geçen seçimlerde de aslında Deniz Yağan Pınarbaşı'nda kazanmıştı. Ama aynı güruh aynı zorbalıklarla sandık sonuçlarını değiştirerek beş yıl belediyeyi işgal etmişti" diye konuşmuştu.

Saldırının ardından MHP'li isimler ne diyor?

İddiaların ardından MHP cephesinden de arka arkaya açıklamalar geldi. 

Şerafettin Bahadır'ı tehdit ettiği söylenen MHP Kayseri Milletvekili Baki Ersoy sosyal medya hesabından açıklama yaparak Özgür Özel'e yanıt verdi. Ersoy, "Özgür bey yenilenen seçimler hukuki bir süreçti ve tekrarlandı, sonuçlandı. Ancak Pınarbaşı Belediye Başkanımızın engelinden dolayı, bana göre tüm engelli vatandaşlarımızla alay ederek alkış tutan partilileriniz eşliğinde oyun oynayarak aciz kelimesinin tam karşılığını sergileyen engeli bana göre beyninde bulunan zihniyete neden hiç atıfta bulunmadınız?" dedi.

Ersoy'un paylaşımı şöyle:

"Şahsımı hedef gösteren, olay gecesi 'İyi araştırın Baki Ersoy yaptırmış olabilir diyebilen alçak müptezellere, konunun sebep ve sonuçları ortada, siz kimi neden suçluyorsunuz' demediniz?

Dün gece hastane koridorlarında yine şahsımı hedef gösteren aciz ve engelli zihniyetlere karşı 'Ağabeyi ile alakalı 31 Mart gecesi yapılan ağabeyinin engeli ile alay eden şahsa tasvip etmediğimiz davranışı sergileyen kişinin yaptığı ağır tahrike dayalıdır, muhtemelen ağabeyinin dahi haberi yoktur ve bunun azmettirmekle ne alakası var?' diyemediniz?

Özgür Bey köklü bir parti olan Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı olmanız nedeniyle daha doğru bilgi ve belgeler üzerinden hareket etmenizi tavsiye ediyorum.

Asıl ben sizi uyarıyorum, sürekli boşa düşen müptezellerin iddiaları üzerinden açıklama yapmak yerine konuların içerikleri, sebep ve sonuçları üzerinden doğruları lütfen görün. Yoksa sizde bu boşluklara sürekli düşmek zorunda kalacaksınız ki maalesef düşüyorsunuz. Acizlik iftira atmaktır, en büyük acizlik ise ispatlayamayıp sürekli çukurda kalmaktır."

Ersoy'un paylaşımın ardından MHP Genel Başkan Yardımcısı İzzet Ulvi Yönter'den de yanıt geldi. Yönter, "Özgür, yalan ve iftirayı adeta meslek edinmişsin, yazık sana…Ancak yine mahcup olacak, yine ters köşeye yatacaksın…Esir düşmüş Özgür, haydi başka kapıya…" ifadelerini kullandı.