İzmir'de içki düşmanlığını askıya alan AKP'li Zeybekci, Denizli’de içki kararını yargıya taşıyacak

İzmir BB Adayı olduğu süreçte içki satışına dair problemi olmadığını söyleyen AKP Genel Başkan Yardımcısı Zeybekci, Denizli BB'nin "içki" kararını ve içki tüketen yurttaşları hedef aldı.

Haber Merkezi

Denizli Büyükşehir Belediyesi'nin geçen ay yapılan meclis toplantısında, belediyeye bağlı BELTAŞ şirketinin işlettiği 3 sosyal tesiste, içki satışı yapılmasına dair verilen teklif oybirliğiyle karara bağlandı. 

AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci ise Denizli Belediyesi'ni ve içki tüketen yurttaşları hedef alarak, söz konusu kararı yargıya taşıyacaklarını açıkladı.

Oysa 2019 yerel seçimlerinde AKP'den İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Zeybekci, oy alabilmek için "Belediyenin kafelerinde alkol satışını neden kaldıralım?" demişti.

Denizli Belediyesi'nden içki kararı

31 Mart'ta gerçekleştirilen yerel seçimlerde Denizli Büyükşehir Belediyesi AKP'den CHP'ye geçti. Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de çoğunluğu elde eden CHP, meclise 52 soktu. AKP 16, Yeniden Refah 2, MHP ve BBP'nin ise Meclis'e 1'er üye yerleştirebildi.

14 Mayıs tarihinde düzenlenen Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Mayıs 1. Birleşim Toplantısı'nda, belediyeye bağlı BELTAŞ şirketinin işlettiği sosyal tesislerde içki satışının yapılmasına dair verilen teklif komisyona gönderildi. İki gün sonra yapılan Belediye Meclisi toplantısında ise komisyonda görüşülen teklif oylandı. Oy çokluğuyla onaylanan teklif kapsamında, belediyeye bağlı BELTAŞ şirketinin işlettiği 3 sosyal tesiste içki satışı yapılması kararlaştırıldı.

AKP belediye ve yurttaşları hedef aldı: Yargıya taşıyacaklar

15 Haziran'da AKP Denizli İl Başkanlığı'nda düzenlenen bayramlaşma programına katılan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Zeybekci, söz konusu karar nedeniyle Denizli Büyükşehir Belediyesi'ni ve içki tüketen yurttaşları hedef aldı.

Denizli Aktüel'in haberine göre bayramlaşma töreninde konuşan Zeybekci, "İlk icraatlarına baktığımız zaman şehrin en önemli meselesini çözmek üzere karara baktığımızda Denizli Büyükşehir Belediyesi'ne ait işletmelerde içki kararları aldılar. Bu şehrin böyle bir şeye ihtiyacı yok" dedi.

"Denizli’de özel sektöre ait olan işletmelerde, restoranlarda, diledikleri her yerde insanlar zaten serbestçe içkilerini içiyorlar, ne yapıyorlarsa yapıyorlar" diyen Zeybekci, sözlerini içki tüketen yurttaşları hedef alarak sürdürdü:

"Benim vatandaşım, Denizlili hemşerim belediye tesisine gittiğinde, ‘Orası belediyenin yeri, burası güvenlidir, burası ucuzdur, burası sağlıklıdır, burası bütün Denizli’nindir’ diye oraya gider. Ama oraya gidip de oturduğunda, yan tarafta iki kadeh içtikten sonra zıvanadan çıkan bir insanla muhatap olmak istemez benim vatandaşım."

Böyle bir uygulamaya ihtiyaç olmadığını öne süren Zeybekci, AKP'nin karara karşı hukuki süreç başlatacağını vurgulayarak, "Belediye kanununun onlara vermiş olduğu yetkiyle böyle bir karar almamaları gerekiyordu, aldılar. Biz de AK Parti olarak bununla ilgili hukuki süreci derhal başlatacağız" ifadelerini kullandı.

AKP'nin 'İzmir geleneği': Seçime kadar içki düşmanlığını unutmak

Oysa 2019 yılında yapılan yerel seçimlerde AKP'nin İzmir Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı olan Zeybekci, çok daha farklı bir tutum sergiliyordu.

Seçim döneminde içkiye karışmayacaklarını ifade eden Zeybekci, "Belediyenin kafelerinde alkol satışını neden kaldıralım? Mekanları, neden taşıyalım? Bu uygulamaların hiçbirisi ile bir problemimiz olmayacak" açıklamasında bulunmuştu.

Öte yandan son seçimlerde de benzer bir tablo yaşanmıştı. AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "şeriat" savunmaları yaptığı günlerde, AKP'nin İzmir BB Başkan Adayı Hamza Dağ da AKP'nin Konak Belediye Başkan Adayı Ceyda Bölünmez Çankırı ile birlikte, ellerinde güllerle kentteki içkili mekânları gezerek oy istiyordu. Dağ katıldığı bir programda da "Belediyenin sosyal tesislerinde içki yasaklanacak mı" sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

"Valla benim bu konuda cevabım çok net. Ben Büyükşehir Belediye Başkanlığına talibim, İl Müftülüğüne talip değilim."