Diyanet’ten ABD'de 90 milyon dolarlık havuzlu, villalı, otelli tesis: 'Burada kim kalıyor?'

Diyanet’in ABD’de şirket kurarak satın aldığı araziye yüzme havuzlu, hamamlı, villaların ve konukevinin bulunduğu 90 milyon dolar değerinde tesis yaptırdığı ortaya çıktı.

Haber Merkezi

AKP’nin ABD’de satın aldığı iki ayrı binaya 11 milyon dolar ödediğinin gündeme gelmesinin ardından şimdi de Diyanet’in ABD’de arazi satın alıp yüzme havuzlu, villalı, hamamlı tesisler yaptırdığı ortaya çıktı.

TELE1’den Yılmaz Polat geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı yazısında Washington merkezli şirketleşen Diyanet’in ABD’deki mal varlığının milyonlarca doları bulduğunu duyurdu.

Polat, Diyanet’in ABD’de şirketleşen tesislerinin mal varlığının yüz milyon doları aştığını, milyon dolarlık kiralık villaları konukevi olarak adlandırıp otel şeklinde işlettiğini, Diyanet-USA şirketine ait 11 villa ile çevrede bulunan yüz binlerce dolarlık 2 müstakil evin de satın alındığını yazdı.

Tesiste büyük bir caminin yanısıra kiralık villalar, otel, restoran, hediye dükkanları, kapalı yüzme havuzu, hamam gibi tesislerin bulunduğunu ortaya çıkaran Polat “Lüks milyonluk villalar ve müstakil evlerde kimlerin oturduğu ya da kimlere kiralandığı bilinmiyor” diye belirtti.

Diyanet'in yaptırdığı tesiste 11 adet lüks villa bulunuyor.

Polat’ın yazısına göre Diyanet İşleri Başkanlığı ABD’de ‘Diyanet Center of America- Turkish American Community Center’ adıyla vergiden muaf statüde bir ABD kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor.

Son ABD 2022 yılı vergi bildirimine göre, Diyanet Amerika’nın sadece Washington tesislerinin mal varlığı 88 milyon 322 bin 591 dolar görünüyor. Polat yazısında Diyanet Amerika’nın “ABD’deki öteki İslami kuruluşlarla kıyaslandığında en zenginler arasında yer aldığını” da kaydetti. 

İYİP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Diyanet’in Washington’da yüzme havuzlarına, hamamlara, restoranlara, villalara ve otellere milyonlarca dolar harcadığını yazdı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a seslenen Çömez “Nedir bu Amerika merakınız? AKP binalar almış anladık ama size ne oluyor?” diye sordu.

Sadece proje çizimi için AKP'ye yakın mimarlık firmasına 2 milyon dolar 

Washington’daki araziye yapılan tesisin sadece proje bedeli için yaklaşık 2 milyon dolar ödendiğini, şu anki mal varlığının 90 milyon dolardan fazla olduğunu belirten Çömez “Gelirinin iki katı kadar masrafı var. Yıllık zarar 2,5 milyon dolardan fazla. Yıllık personel maaşı 700 bin dolara yakın. Para milletin ama milletin vekilleri denetleyemiyor. Bari hiç olmazsa hamam takımlarına ne harcadınız onu söyleyin” ifadelerini kullandı.

Tesis havadan böyle görüntülendi. (Görsel: Sözcü)

'Arsa 12 yıl önce Erdoğan'ın talimatıyla alındı'

Konuya ilişkin Halk TV canlı yayınında konuşan Çömez, Polat’ın yazısının ardından konuyla ilgili AKP’li çevrelerle temasa geçerek daha ayrıntılı bilgi aldığını anlatarak “Bundan yaklaşık 12 yıl önce sayın Erdoğan’ın talimatıyla Washington civarında büyükçe bir arsa alınmış. Bu arsaya bir proje yapılmış. Sadece bu projenin çizimi için İstanbul merkezli, AKP ile yakın ilişkileri olan bir mimarlık firmasına 2 milyon dolara yakın para ödenmiş. Soru önergesi verdim bu iddialarla ilgili. Burada ikinci soru geliyor bu büyük projeyi hangi müteahhide yaptırdınız. Bilmiyoruz. Bu kimin parası, sizin, benim param. Bizi izleyenlerin parası, ya da cami önlerinde toplanan parayla yapılmış bunlar” diye konuştu.

Görsel: TELE1

'2022'de 2 buçuk milyon dolar zarar ettiğini bildirdi'

Projenin içinde yer alan 11 villanın niye yapıldığını soran Çömez “Kim kalıyor burada, cevabı yok. O da yetmedi otel yapmışlar. Ne işiniz var sizin Diyanet İşleri Başkanlığı olarak otel yapıyorsunuz? Havuzlar yapmışlar, o da yetmemiş, Türk hamamı yapmışlar. Derdiniz ne sizin, Türkiye’de yaptığınız rezillikleri Amerika’da kurduğunuz hamamlarda mı yıkayacaksınız?” ifadelerini kullandı.

Projenin bugünkü bedelinin 90 milyon dolar olduğunu söyleyen Çömez, bu tesisin Amerika’da kurulan bir şirket aracılığıyla yapıldığını ve 2022’de 2 buçuk milyon dolar civarında zarar ettiğini söyleyerek sıfır vergi verdiğini dile getirdi. Çömez “90 milyon dolarlık bir yatırım var ve sen bir yıl içinde 2,5 milyon dolar zarar ediyorsun. Kimin bu para? Bu milletin parası. Bu yatırımı Türkiye’de yapmamışsın, götürüp Amerika’ya gömmüşsün bu parayı ve zarar etmişsin. Biz bunun hesabını soramıyoruz, Sayıştay denetiminin dışında, Meclis denetiminin dışında” dedi. Tesise 2022 yılında personel gideri olarak 700 bin dolar para harcandığını söyleyen Çömez “Kime verdiniz bu parayı? Kimi istihdam ettiniz?” ifadelerini kullandı.