Seçil Erzan hakkında 3 yeni iddianame: Birleştirme talepli olarak gönderildi

Futbolcuların da arasında olduğu ünlü isimleri milyonlarca lira dolandıran özel bir bankanın eski şube müdürü Seçil Erzan hakkında yürütülen 3 ayrı soruşturma daha tamamlandı.

Haber Merkezi

Kamuoyunda önce "Fatih Terim Fonu" adıyla bilinen sonra "yüksek kârlı gizli fon" ismini alan ünlü davada 275 yıl hapis istemiyle yargılanan eski Denizbank yöneticisi Seçil Erzan hakkında 3 yeni iddianame hazır.

Erzan hakkında yürütülen 3 ayrı soruşturma daha tamamlandı. Hazırlanan 3 ayrı iddianame, ana davanın görüldüğü İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ne birleştirme talepli olarak gönderildi. Sabah'tan Mustafa Sait Özkan'ın haberine göre, 3 iddianamenin üçünde de Erzan'ın "nitelikli dolandırıcılık" suçundan cezalandırılması istenirken, bir iddianamede bu suçlamaya ek olarak "özel belgede sahtecilik" suçundan da cezalandırılması talep edildi. 

Para aldığını itiraf etti

Şikayetçilerden bir tanesinin Erzan'a 237 bin dolar kaptıran ünlü gayrimenkul uzmanı Meliz Özsüt Şener'in olduğu öğrenildi.

Şener'in müşteki olduğu, Erzan'ın ise "şüpheli" olduğu iddianamede, özel bir bankada şube müdürü olarak görev yapan Erzan'ın, özel bir fonun varlığından bahsederek, yüksek kâr getirisi olduğunu söylediği, Şener'i fona para yatırmaya ikna ettiği anlatıldı. İddianamede, Erzan'ın alınan ifadesinde de çok sıkıştığı için Şener'den para aldığını itiraf ettiğine değinildi.

Birleştirme talepli iddianamede, Erzan'ın "nitelikli dolandırıcılık" suçundan cezalandırılması talep edildi.

Zabıta amiriyle birlikte dolandırdı

İkinci hazırlanan ve mahkemeye gönderilen iddianame ise Erzan'la birlikte ana davada da şüpheli olarak yer alan Çorlu Belediyesi eski zabıta amiri Hüseyin Eligül'le ilgiliydi.

Şikayetçi ise Hüseyin Eligül'ün aile dostu Nesrin Arslan'dı. Erzan ve Eligül hakkında savcılık tarafından "nitelikli dolandırıcılık" suçundan düzenlenen iddianamede, Hüseyin Eligül'ün yüksek faiz getirisi vaadiyle Nesrin Arslan'ı kandırarak 200 bin 309 lirayı elden aldığı, bu parayı Seçil Erzan'a teslim ettiği anlatıldı.

Seçil Erzan ve Hüseyin Eligül'ün fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek Nesrin Arslan'ı dolandırdıkları anlatıldı.

Anne oğul antetli kağıtla dolandırıldı

Üçüncü hazırlanan iddianame de ise şikayetçi Bakiye Gülen ve oğlu Ercüment Gülen oldu.

Bu sefer nitelikli dolandırıcılığın yanı sıra "özel belgede sahtecilik" suçundan da cezalandırılması talep edilen iddianamede, Erzan'ın miras yoluyla kendilerine para kalan Gülenleri, yatırım yapacağını söyleyerek ikna ettiği ve ayrı ayrı 100 bin dolar dolandırdığı anlatıldı.

Erzan'ın ikiliye bir de bankanın antetli kağıdına imza atarak verdiği vurgulandı.

Terim'in şikayetiyle de ayrı bir iddianame hazırlanmıştı

Terim'in şikayetiyle hazırlanan yeni iddianame, bu olayla ilgili ana dava dosyasıyla birleştirilmesi talebiyle İstanbul 41. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmişti.

İddianamede Seçil Erzan'ın Terim'in tüm bankacılık işlemlerini uzun yıllar yönettiği kaydedildi.

Terim'in, 6 Haziran 2023'te banka hesap hareketlerine ilişkin idari izinli olan Erzan'ın yerine bakmakla görevli sanık Rüya Sağır'la görüşerek bilgi alma talebinde bulunduğu anlatılan iddianamede, ''Şüpheli Rüya Sağır’ın müşterinin bankada bulunan hesaplarına ilişkin oluşturulan Excel tablosunda 219 bin 300 dolar ve 47 bin 400 lira olacak şekilde iki kalem alacağı yer almasına rağmen bu tabloya banka uhdesinde bulunmayan 'e saklama o/n 3 milyon dolar' şeklinde bir kalem alacağı daha eklendiği anlaşılmıştır'' denildi.

İddianamede, sanıklar Sağır ve Erzan'ın birlikte hareket ederek Terim'i dolandırdıkları öne sürüldü.

Fatih Terim'in Haziran 2023'te savcılıkta alınan ifadesine de iddianamede yer verildi. Terim, uzun yıllardır teknik direktörlük yaptığını, Erzan ile yaklaşık 5-6 yıldır tanıştığını ve 11 yıldır da bankanın müşterisi olduğunu dile getirdi.

‘Bahsedilen fonla ilgim yok, Erzan'a para vermedim’

Bankanın Florya ve Levent şubelerine hiç gitmediğini, paraya ihtiyacı olduğunda yakınlarından ve aile dostlarından istediğini, onların gerektiğinde bankadan parayı çekip kendisine getirdiğini öne sürdü. Terim, ne kadar zarara uğratıldığından haberi olmadığını, iyi niyetinin suistimal edildiğini iddia ederek, şüpheliler Rüya Sağır ve Seçil Erzan'dan şikayetçi olduğunu söyledi.

İddianameye göre sanık Erzan ise 18 Nisan'da alınan ifadesinde, müşteki Terim'in tüm bankacılık işlemlerini kendisinin yönettiğini, Terim'in bir dönem Eurobond'dan zarar ettiğini belirterek, "Bu zararını çıkarmak için bana 300 bin dolar parayı elden vermişti. Fakat ben bu parayı Fatih Terim'in şoförü U.A'ya geri ödedim. Rüya Sağır, Denizbank'ta çalıştığım şubede portföy yöneticisi olarak görev yapıyordu. Bankada olmadığım dönemlerde Terim ile ilgilenmesi için Rüya Sağır'ı görevlendirmiştim. Bu konuya ilişkin Fatih Terim'e de bilgi vermiştim" dedi.

Terim'in talebi üzerine Sağır'ın kendisine hesap bilgilerini gönderdiğini anlatan sanık Erzan, tutuklandığı dönemde Terim'in Denizbank'ta 3 milyon dolar bakiyesi olmadığını, Sağır'a, Terim'in "saklamada 3 milyon doları olduğuna" ilişkin bir şey söylediğini hatırlamadığını ifade etti.

Ne olmuştu?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim'in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolak'ın kardeşi Emrah Çolak gibi 21 isim şikayetçi olarak yer alıyor.

Seçil Erzan için 'Özel Belgede Sahtecilik' ve 'Tacir veya Şirket Yöneticisi Olan ya da Şirket Adına Hareket Eden Kişilerin Ticari Faaliyetleri Sırasında Dolandırıcılık' suçlarından istenen ceza oranı da 77 yıldan 252 yıla kadar hapis talebine çıktı. Diğer sanıklar Ali Yörük, Kerem Can, Hüseyin Eligül, Nazlı Can, Atilla Yörük ve Asiye Öztürk'ün ise aynı suçlardan 3 yıl ile 85 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılmaları isteniyor.