‘Normalleşme’ görüşmesinde emeklilerin kulaklarını çınlatmışlar: ‘Bu insanlara acıyorsak…’

CHP Genel Başkanı Özel, Mehmet Şimşek ile görüşmelerini Erdoğan’ın önerdiğini söyledi. Özel emeklileri kastederek “Bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım” dedi.

Haber Merkezi

AKP ile “normalleşme” görüşmelerini sürdüren CHP’nin yakında Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Halka karşı kemer sıkma politikalarının başındaki Şimşek ile görüşmenin bayramdan sonra yapılacağını açıklayan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, görüşme fikrini AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ortaya attığını söyledi.

Özel, Şimşek ile görüşmelerinin ekonomi politikalarına destek anlamına gelmeyeceğini savunarak 10 bin lira ücretle geçinen emeklilerin maaşlarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesi için vergi reformu önerilerini anlatacaklarını ifade etti. Özel AB hedefi gözetecek bir yönetim de olursa patronların daha çok kazanacağını söylemeyi de ihmal etmedi.

Ekol TV’de Armağan Çağlayan’ın sorularını yanıtlayan Özel, Erdoğan’la diyaloğunu aktarırken emekliler ve asgari ücretliler için “Bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım” dediğini söyledi. Özel, Erdoğan’ın “Mehmet Şimşek gelsin, onunla bir görüşün” diye yanıt verdiğini belirtti.

Geçtiğimiz haftalarda Halk TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu programda “Erdoğan istemez miydi emekliye zam yapsın, ama yapamadı. Ülke büyük krizde para yok yapamadı” diyen Özel, kaynağın müteahhitlerin silinen vergi borçlarında olduğunu kaydetmişti.

'Mehmet Şimşek fikri Cumhurbaşkanı'ndan çıktı'

Özel dün Armağan Çağlayan’ın programında da sorunun çözümünün vergi reformunda olduğunu öne sürdü, Mehmet Şimşek ile görüşme teklifinin Erdoğan’dan geldiğini anlattı.

“Biz Mehmet Şimşek'le ekonomi programı çalışmayacağız” diyen Özel şu ifadeleri kullandı:

Biz Cumhurbaşkanı ile oturduk konuştuk. Mehmet Şimşek fikri de Cumhurbaşkanı'ndan çıktı. Biz dedik ki 10 bin lira ile geçinen emekli, temmuzda ara zam yapmayacağınızı söylediğiniz asgari ücretli ve açıkladığınız fiyatlara isyan eden çay ve buğday üreticileri ve borçlarını ödeyemeyen dünya kadar insan var. Emekli maaşları asgari ücrete çıkarılmalı, asgari ücrete de en azından enflasyon farkı verilmeli.

Bunun için para lazım. Mehmet Şimşek kemer sıkıyor. Dedim ki krizin sorumlularına değil krizin mağdurlarına yöneliyor. Bu insanlar Kur Korumalı Mevduatla paralarına para katılanlar değil, KKM için 1,2 trilyon lirası alınıp zenginlere verilen garibanlar bunlar. Bu kişilerden krizin faturasını çıkartamazsınız. Bunun için de bu vergi sisteminin değişmesi lazım dedim.”

'AB hedefini de gözetirseniz vergi aldıklarınız da daha çok para kazanır'

Türkiye’de toplanan verginin yüzde 68’inin dolaylı vergi olduğunu, bunun değişmesi gerektiğini anlatan Özel “Dolaylı vergiler yüzde 10, maaştan vergiler yüzde 10, yüzde 80 doğrudan vergi olursa buradaki insanlara istediğini verirsiniz, (diğer yanına dönerek) buradakiler de mevcudiyetlerini korurlar” dedi.

Özel'in "buradakiler de mevcudiyetlerini korurlar" dediği patronlardan alınacak daha çok verginin onların kârlarını azaltmayacağını da "AB hedefini gözeten bir yönetim" önerisiyle güvenceye alması dikkat çekti.

Özel şu ifadeleri kullandı:

“Hatta bir şey söyleyeyim mi? Bir de bunun içine adil, demokratik, hukuka bağlı, kuvvetler ayrılığına dayalı, Avrupa Birliği hedefi gözeten bir yönetim (olursa) dünya kadar da para gelir, bunlar da dünya kadar ihracatı yatırımı artar, ortak bulurlar, o vergiyi aldıklarınız da daha çok para kazanır.”

'Erken seçime götürecek gücüm yok'

On milyonlarca emekçi ve emekli için “bu insanlara acıyorsak” ifadesini kullanan Özel, Erdoğan’a tek önerisinin de gelir adaletsizliğine adil bir vergi sistemiyle müdahale olduğunu söyledi:

Dedim ki benim size tek önerim şu; Türkiye'deki gelir adaletsizliğine müdahale etmek için adil bir vergi sistemi. Biz iktidara gelince bunun yapacağız. Ama benim Türkiye'yi erken seçime götürecek gücüm yok, 130 milletvekili ile olmuyor, 360 lazım. Ama ben iktidar olduğumda, bizim partimiz iktidar olduğunda bunu yapacağız. Ama bu insanlara acıyorsak vergi reformu yapmamız lazım ve bunun Meclis’te yapmamız lazım. Dedi ki Mehmet Şimşek gelsin, onunla bir görüşün dedi.”

Mehmet Şimşek ile bayramdan sonra görüşeceklerini söyleyen Özel “Ama bizim onun bu kemer sıkma veya örtülü IMF politikalarına destek vermemiz söz konusu olamaz. Tam tersine krizin çözümü garibanın kemer sıkması değil vergi vermesi gerekenlerden vergi almak ve kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almak” ifadelerini kullandı.

Özel "Ben AK Parti'nin 22 yıllık yükünü sırtlanacak bir işin içine girmem. Ama AK Parti bana bugünlerde 10 bin lira emekli maaşına zam yapamam diyorsa gel parayı buradan buluruz diyorum. Sol, sosyal demokrat bir bakış açısı” diye konuştu.