Dağıstan'da sinagog ve kiliselere eş zamanlı saldırılar: 'Arkasında Ukrayna var' iması

Dağıstan'da karakollara, kiliselere ve bir sinagoga düzenlenen saldırılarda 20 kişi hayatını kaybetti. 5 saldırgan öldürüldü. Dağıstan lideri, saldırıların arkasında Ukrayna olduğunu ima etti.

Dış Haberler

Rusya'ya bağlı Kuzey Kafkasya cumhuriyeti Dağıstan'da dün polis karakollarına, kiliselere ve bir sinagoga düzenlenen saldırılarda çoğu polis memuru olmak üzere 20 kişi hayatını kaybetti. Beş silahlı saldırgan öldürüldü.

Pazar akşamı gerçekleşen saldırının ardından en az 46 kişi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı.

Rusya’nın güneyinde Çeçenistan'a komşu olan Dağıstan'da saldırıların ardından üç günlük yas ilan edildi.

Kilise ve sinagoglara eş zamanlı saldırılar

Koordineli olarak düzenlendiği değerlendirilen saldırılar, Ortodoks Hristiyanların Pentekost bayramı sırasında Derbent ve Mahaçkale şehirlerini hedef aldı.

Rus medyası, Pazar akşam saatlerinde silahlı kişilerin eski bir Yahudi topluluğunun da bulunduğu Derbent kentindeki bir Ortodoks kilisesine ve bir sinagoga otomatik silahlarla ateş açtığını bildirdi. Polis, iki silahlı adamın daha sonra yakındaki bir binaya çekildikten sonra öldürüldüğünü kaydetti. 

Saldırıda öldürülenler arasında bir Ortodoks rahip de bulunuyor. Öldürülen rahibin, Derbent'te 40 yıldan fazla süredir görev yapan Peder Nikolai Kotelnikov olduğu tespit edildi.

Kentteki Kele-Numaz sinagogu da saldırı sonucu çıkan yangında ciddi şekilde hasar gördü.

Izvestia gazetesinin haberine göre, Mahaçkale kentinde iki silahlı adam aynı saatlerde bir Ortodoks kilisesine girerek kilisenin ana ikonunu yakmaya çalıştı, ardından ateş açtı. Sosyal medyadaki videolarda, siyah giyimli silahlı adamların otomatik silahlarla geçen polis arabalarına nişan aldığı, kilisenin dışında da yoğun bir silahlı çatışma yaşandığı görüldü.

Ayrıca, Mahaçkale sinagoguna yakın bir polis karakoluna da saldırı düzenlendi.

İçişleri Bakanlığı saldırganların suç ortaklarının şehirden kaçmaya hazırlanıyor olabileceğini belirterek, şehirden tüm çıkışların bir süre kapatıldığını duyurdu.

Yakındaki Sergokala köyünde de, bir polis arabasına birkaç saat sonra bir saldırı daha düzenlenmesi sonucu bir polis memuru yaralandı.

Dağıstan liderinden 'Ukrayna' iması

Dağıstan Cumhurbaşkanı Sergey Melikov, saldırılar sonrası yaptığı açıklamada, toplamda en az 15 polis memurunun öldürüldüğünü söyledi.

Diğer yandan Melikov, Telegram'da yayınladığı bir videoda, Ukrayna'nın da saldırıya dahil olduğunu ve Dağıstan'ın artık Rusya'nın Ukrayna'daki savaşına doğrudan dahil olduğunu ima etti.

Melikov, "Savaş evlerimize geliyor. Terörist saldırıların organizasyonunun arkasında kimin olduğunu ve hangi amacı güttüklerini biliyoruz" dedi.

Melikov, Pazartesi günü yetkililerin, yurt dışından da yardım alarak saldırıları hazırlayan "uyuyan hücreler" üyelerini aramaya devam ettiğini söyledi.

Rusya Parlamentosu’nun (Duma) Uluslararası İlişkiler Komitesi Başkanı Leonid Slutsky de benzer iddialarda bulunarak, Dağıstan saldırılarının ve Pazar günü Kırım’ın Rusya kontrolündeki Sivastopol kentinde dört kişinin ölümüne yol açan füze saldırısının "tesadüf olamayacağını" söyledi.

Slutsky, "Bu trajik olaylar, eminim ki, yurt dışından organize edilerek, Rus halkını paniğe sürükleyip bölmeyi amaçlıyor" diye konuştu.

Bölge başkanı gözaltına alındı

Saldırganlar resmi olarak teşhis edilmemiş olsa da, Rus medyası silahlı kişiler arasında Sergokala Bölgesi Başkanı Magomed Omarov'un iki oğlunun da olduğunu bildirdi. Omarov da iddiaların ardından gözaltına alındı.

Cihatçı saldırıları artıyor

Dağıstan geçmişte de cihatçı örgütlerin saldırılarına sahne olmuştu.

2007 ve 2017 yılları arasında Kafkasya Emirliği ve daha sonra Kafkasya İslam Emirliği olarak adlandırılan bir cihatçı örgüt, Dağıstan ve Rusya’ya bağlı komşu cumhuriyetler Çeçenistan, İnguşetya ve Kabardey-Balkarya'da saldırılar düzenlemişti.

Bununla birlikte, geçtiğimiz Mart ayında Moskova yakınlarındaki Crocus adlı konser salonunda düzenlenen ve 147 kişinin ölümüne yol açan saldırı, IŞİD tarafından üstlenilmişti. Ancak Rus yetkililer, saldırılardan Ukrayna ve Batı'yı sorumlu tutmuştu.

Üç ay önce de Rusya'nın iç güvenlik servisi FSB, IŞİD'in Moskova'daki bir sinagoga saldırma planını engellediğini bildirdi.

IŞİD'in Türkiye'deki benzer saldırıları

Dağıstan'daki saldırının bir benzerini yakın zamanda Türkiye de yaşadı.

Ülkenin yakın tarihindeki Reyhanlı, Suruç, Gar, İstiklal gibi bombalı saldırıları üstlenen IŞİD, kilise ve karakollara da saldırılar düzenlemişti.

İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki Santa Maria Katolik Kilisesi'nde 28 Ocak 2024 tarihinde Pazar Ayini sırasında silahlı saldırı gerçekleşmişti.

IŞİD'in üstlendiği, 2 kişi tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda bir kişi hayatını kaybetmişti. Saldırganların silahının tutukluk yapması nedeniyle başka ölen veya yaralanan olmamıştı.

IŞİD, 2016 yılında da Türkiye'de polisleri hedef almıştı.

Gaziantep Emniyet Müdürlüğü önünde IŞİD tarafından bomba yüklü araçla bir saldırı düzenlenmişti. Saldırıda üç polis hayatını kaybederken, 18’i polis 22 kişi yaralanmıştı.