Sinema örgütlerinden çağrı: 'Tasarrufa sanattan başlanılması kabul edilemez'

Film festivalleri hakkında ortak açıklama yapan sinema örgütleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile belediyelere "Tasarrufa sanattan başlanılması kabul edilemez" çağrısında bulundu.

Haber Merkezi

Sinemanın farklı disiplinlerini temsil eden 9 sinema meslek birliği, dernek ve vakıf, film festivallerine ilişkin ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, ekonomik koşulların bahane edilerek sanatsal etkinliklerin iptal edilmesinin ve tasarrufa sanattan başlanılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetimlere çağrıda bulunan kurumlar, "Organizasyonunun ciddiyeti ve sanatsal yetkinliği ile tanınan festivallere hak ettikleri desteğin verilmesi, siyasi ve ticari kaygılardan uzak durulması ve festivallerin sanatsal özgürlüğünün güvence altına alınmasıdır" dedi.

9 sinema örgütünden ortak açıklama

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB), Sinema Emekçileri Sendikası (DİSK SİNE-SEN), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM YÖN), İzmir Film ve Televizyon Yapımcıları Derneği (İFTYD), Senaryo ve Diyalog Yazarı Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SENARİST BİR), Sinema ve Televizyon Eser Sahipleri Meslek Birliği (SETEM), Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) ve Türk Sinema Vakfı (TÜRSAV) ortak bir açıklamada bulundu.

Ekonomik koşulların giderek ağırlaştığı bir ortamda Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetimler gibi kamu kurumlarına önemli bir sorumluluk düştüğünün belirtildiği açıklamada, "Bu sorumluk halkın yaşamsal ihtiyaçlarını karşılanmasının yanı sıra, toplumun kültürel değerlerinin korunması, sanat yoluyla toplumun eğitimine katkıda bulunulmasını da kapsar" denildi.

Bu nedenle ekonomik koşulların bahane edilerek sanatsal etkinliklerin iptal edilmesinin ve tasarrufa sanattan başlanılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

'Film festivalleri insanımızın nefes aldığı ortamlardır'

Ortak açıklamada bulunan kurumlar, söz konusu çağrıyı, İzmir ve Antalya gibi kentlerde düzenlenen film festivallerine dikkat çekmek amacıyla yaptıklarını belirtti.

Açıklamada, geçen sene 60'ıncısı yapılması planlanan ancak "Kanun Hükmü" filminin festival seçkisinden çıkartılmasıyla başlayan süreç sonucunda iptal edilen Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne değinildi. Festival tarihine üç ay kadar bir süre kalmış olmasına karşın belediyeden hiçbir açıklama yapılmadığının altı çizilen açıklamada, festival hakkında sinema örgütleri ile de temas kurulmadığı aktarıldı.

Ayrıca açıklamada İzmir’de şu günlerde başlaması gereken 4. İzmir Uluslararası Film ve Müzik Festivali’nin tasarruf nedeniyle yapılmayacağına dair duyumlar alındığı ve Malatya’da gerçekleştirilen festivalin de yerel yönetimce durdurulmasına değinildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Film festivalleri bir kentin kimliğini oluşturan önemli etkinlikler arasında olup, ekonomik koşullar altında bunalan insanımızın nefes aldığı ortamlardır. Film festivallerinin kamu kaynakları ile gerçekleştirilmesi ülkemiz koşullarının dayattığı bir zorunluluktur."

Bakanlık ve belediyelere çağrı

Sinema örgütleri, açıklamanın devamında Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yerel yönetimlere çağrıda bulundu.

Yapılan çağrı kapsamında, "Beklentimiz, organizasyonunun ciddiyeti ve sanatsal yetkinliği ile tanınan festivallere hak ettikleri desteğin verilmesi, siyasi ve ticari kaygılardan uzak durulması ve festivallerin sanatsal özgürlüğünün güvence altına alınmasıdır" denildi.

Örgütler, beklentileri doğrultusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını da belirtti. 

Ne olmuştu?

Geçen sene gerçekleştirilmesi planlanan 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde “Ulusal Belgesel Yarışma” kategorisinde yer alan, yönetmen Nejla Demirci’nin yönettiği “Kanun Hükmü” belgeseli filmdeki bir kişiye yönelik yargı sürecinin devam etmesi nedeniyle festivalden çıkarılmıştı.

Belgeselin festivalden çıkartılmasına tepki gösteren festival jürisi ve festivalde yer alan filmlerin yönetmenleri ile yapımcıları, filmlerini festivalden çekme kararı almıştı. Festival yönetimi ise tepkilerin ardından açıklamada bulunarak, "Kanun Hükmü"nde yer alan kişi hakkında yargılama sürecinin devam etmediğini belgelediklerini, bu nedenle filmin yeniden yarışma seçkisine alınmasına karar verdiklerini duyurmuştu.

Filmin yeniden yarışma seçkisine alınmasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, filmde "FETÖ propagandası" yapıldığını ileri sürmüş ve festivalden desteklerini çekmiş, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da "Altın Portakal Festivali'nde bir terör örgütünün propagandasının yapılmasına müsaade edilemez" açıklamasında bulunmuştu. Bunun üzerine film yeniden, festivalden çıkartılmıştı.

Filmin yeniden festival seçkisinden çıkartılması tepkilere neden olmuş ve Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Altın Portakal Film Festivali iptal edilmişti. Geçen ay ise 19.Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin Ankara programında açılış filmi olarak belirlenen "Kanun Hükmü" belgeselinin gösterimi, Çankaya Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı.

Sürecin devamında festival yasaklarına valilik ve belediyelerden sonra üniversiteler de dahil oldu. ODTÜ'de bahar şenliklerinin Devrim Stadyumu'nda yapılmasına izin verilmedi, Ankara Üniversitesi'nde geleneksel İnek Bayramı kısıtılandı. Koç Üniversitesi'nde düzenlenecek festivaldeyse "parasını vermeyen izlemesin" denildi.

Öte yandan "enflasyonla mücadele" adı altında hayata geçirilen kemer sıkma politikalarının son halkası "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" ile kamu hizmetleri kısıtlanırken, Türkiye Futbol Federasyonu harcamalarına son sürat devam etti. TFF'nin, Almanya’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda Milli Takım kafilesi dışında 600'den fazla davetlinin masraflarını karşıladığı geçtiğimiz günlerde gündeme geldi.