Darbe girişimi soruşturması Türkiye Futbol Federasyonu'na da sıçradı

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), özellikle emniyet mensupları ile mülki idare amirlerinin yoğun olarak görev yaptığı ve sayıları 300’ü aşan üst klasman, klasman ve güvenlik-akreditasyon temsilcilerinin, darbe girişimini gerçekleştiren örgütle bağlantıları olup olmadığını soruşturmaya başladı. Soruşturma federasyon gözlemcileri ve tüm klasman hakemleri ile yardımcıları için de yürütülecek.
Cumartesi, 23 Temmuz 2016 13:19

Darbe girişiminden sonra devletin çeşitli birimde başlatılan soruşturma, Türkiye Futbol Federasyonu'na sıçradı.

Milliyet'te yer alan habere göre, darbe girimi sonrası TFF de kendi bünyesinde geniş çaplı bir araştırma başlattı.

TFF, özellikle emniyet mensupları ile il idare amirlerinin yoğunluklu olarak görev yaptığı ve sayıları 300’ü aşan üst klasman, klasman ve güvenlik-akreditasyon temsilcilerinin, Gülen cemaatiyle bağlantıları olup olmadığını soruştururken, federasyon gözlemcileri ve tüm klasman hakemleri ile yardımcıları için de aynı çalışmanın yapılacağı öğrenildi.

Yetkililer konunun çok hassas olduğunun altını çizerken, kimseyi zan altında bırakmadan yapılacak araştırmanın, TFF ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile koordineli biçimde yürütüleceğini kaydetti.

TFF bünyesinde görev yapan temsilcilerin tamamına yakını devlet memuru statüsünde (emniyet müdürü, vali yardımcısı, kaymakam v.b.) olduğu için çalışmanın bu birim üzerinden başlatıldığı, hakemlerin de yasa gereği yaptıkları görev nedeniyle devlet memuru sayıldığı ve bu kapsamda değerlendirileceği ifade edildi. Çalışmanın TFF’nin yurt genelindeki teşkilatına da uygulanacağı öğrenildi.

URFA BÖLGE HAKEMİ TUTUKLANDI

Bu arada Viranşehir Gündem adlı haber sitesi 15 Temmuz darbe girişiminden sonra sürdürülen operasyonlarda Urfa bölgesi futbol hakemi, komiser Erdem İren’in gözaltına alındığını ve çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandığını duyurdu. İren geçen sezon Süper Lig’de çizgi ve dördüncü hakemlik de dahil liglerde 22 maçta görev yapmıştı. Bu maçlar arasında Başakşehir-Trabzonspor, Trabzonspor-Konyaspor, Mersin İdman Yurdu-Osmanlıspor karşılaşmaları da vardı.