Akyazılı kadınlardan imama karşı "onur mücadelesi"

Akyazılı kadınlar, kendilerine “Ey karılar! Eve gittiğinizde bu zarfların içine para koyup bana getirin” diyen Kuzuluk Beldesi Şose Mahallesi Camii İmamı Recep Dalkıran’ın sözlerine tepki gösterdiler.
Çarşamba, 24 Haziran 2009 10:47

soL (HABER MERKEZİ) Akyazı Şose Mahallesi Camii İmamı Recep Dalkıran'ın adı bir süredir skandallarla duyuluyor. Dalkıran, 2008 Ramazan'ında Akyazı'da yaşayan Emriye Özyılmaz'a, "Seni çavuş tayin ettim. Bir Ramazan'ın ortasında, bir de sonunda para toplar, bana verirsin" dedi. Özyılmaz ise imama, "Sen Ramazan davulcusu musun ki senin için para toplayayım" diyerek karşı çıkmıştı.

İmamın bu davranışına sinirlenen erkeklerin hocayı dövmeye kalkmış mahallenin ileri gelenleri tarafından hoca dayaktan kurtulmuştu.

Akyazı Müftülüğü'ne, "imamın görevden alınması" için 17 imzalı bir dilekçe verildi. Mahallelinin dilekçesine yanıt 19 Mart'ta geldi. Vali Yardımcısı Suphi Olcay imzasını taşıyan yazıda, "İlgili kişi hakkında gerekli işlem yapılmıştır" denildi ama Dalkıran'a sadece uyarı cezası verildiği ortaya çıktı. İmam Dalkıran konuyla ilgili olarak konuşmak istemediğini söyledi.

Akyazılı kadınlar ise imama karşı "onur mücadelesi" başlattıklarını duyurdu.