DTP Kürt açılımını "açma" kararı aldı

DTP Basın Sözcülüğü'nden yapılan yazılı açıklamada DTP'nin Türkiye kamuoyu, aydınları, demokrat çevreler ve sivil toplum örgütleri ile daha yoğun ilişkiler geliştireceği belirtildi.
Salı, 10 Kasım 2009 15:20

DTP yazılı bir açıklama yayımlayarak ''Önümüzdeki süreçte parti olarak Türkiye kamuoyu, aydınları, demokrat çevreler ve de sivil toplum örgütleri ile daha yoğun ilişkilerin geliştirilmesi kararı alınmıştır" dedi.

28 Ekim - 1 Kasım 2009 tarihleri arasında Parti Meclisi, il başkanları ve belediye başkanları ile toplantılar gerçekleştirildiği hatırlatılan açıklamada, toplantılarda, örgütsel ve siyasal çalışmalarla birlikte, demokratikleşme süreci bağlamında Kürt sorununun çözümüne dair parti olarak neler yapılabileceği ve yaşanan yoğun siyasal gelişmelerin değerlendirilip, gelişmelere karşı alınacak siyasal tutumun belirlendiğine yer verildi.

Ortaya çıkan sonuçların 7 Kasım Cumartesi günkü Merkez Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldüğü ifade edilen açıklamada, DTP'nin önümüzdeki dönemde izleyeceği program şu şekilde açıklandı:

''Önümüzdeki süreçte parti olarak Türkiye kamuoyu, aydınları, demokrat çevreler ve de sivil toplum örgütleri ile daha yoğun ilişkilerin geliştirilmesi kararı alınmıştır.

Basın ve yayın organları ile sürece ilişkin bilgilendirme amaçlı toplantılar düzenlenecektir.

Başta eşbaşkanlarımız ve milletvekillerimiz olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında Kürt sorununun demokratik çözümüne ilişkin (panel, toplantı, sempozyum ve konferans...) programlara katılım gösterilecektir.

Kadına karşı her türlü şiddetin karşısında olan partimiz, '25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü' vesilesiyle 24 Kasımdaki grup toplantımızı kadın temsilcileri ve örgütlerinin katılımıyla gerçekleştirecektir.

Ayrıca tüm belediyelerimiz bilboardlarda kadına karşı şiddeti kınayan afişler kullanacaktır ve 22 Kasım tarihinde Mardin'in Kızıltepe ilçesinde merkezi bir kadın mitingi düzenlenecektir.

Önümüzdeki günlerde görülecek olan partimizin kapatma davası, milletvekillerimizin yargılanma süreçleri ve halen tutuklu bulunan parti üye ve yöneticilerimiz ile ilgili hukuki ve siyasi çalışmalar yoğunlaştırılacaktır.

Partimiz, önümüzdeki aylarda örgütsel ve eğitim çalışmalarına yoğunluk vererek 'demokratik açılım' sürecini halkla tartışma ve değerlendirme ile sürdürecektir.

Eşbaşkanlarmızın startını vereceği (15 Kasım - 15 Ocak tarihleri arasında) örgütlü bulunduğumuz tüm il ve ilçelerde halk toplantıları dizisi gerçekleştirilecektir.

Bu toplantılarda halkımızın, 'demokratik açılım' süreci hakkında bilgilendirilmesi ve sürece dahil edilmesi için partimiz örgütlenme kampanyası başlatacaktır.

Yapılan toplantılarda 3. Olağanüstü Kongremizde oluşturulması kararı alınan 'müzakere ve danışma kurulu' oluşturulmuştur. Kurul için şu isimler belirlenmiştir: Eşbaşkanlarımız Ahmet Türk, Emine Ayna Grup başkanvekilleri Selahattin Demirtaş, Gülten Kışanak, Eşbaşkan yardımcısı Aysel Tuğluk, MYK üyelerimiz Hüseyin Cengiz, Şiran Eminoğlu ve kadın Meclisi sözcüsü Fatma Kaşan, Türken Yüksel, Diyarbakır il başkanımız Fırat Anlı, İstanbul İl başkanımız Mustafa Avcı, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Hatip Dicle, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir.

Müzakere ve danışma kurulumuz 7 Kasım 2009'da ilk toplantısını gerçekleştirerek kendi alanı ile ilgili siyasi ve diplomatik çalışmalarını başlatmıştır.''
(soL - Haber Merkezi)