Uluslararası komiteden çağrı: Nobel Barış Ödülü Küba Sağlık Tugayları'na verilsin

Halklara Barış, Adalet ve Onur için Uluslararası Komite, Nobel Barış Ödülü’nün COVID-19 pandemisi sürecinde 23 ülkede hizmet veren Küba Uluslararası Henry Reeve Sağlık Tugayı’na verilmesi çağrısında bulundu

Dış Haberler

Halklara Barış, Adalet ve Onur için Uluslararası Komite, Nobel Barış Ödülü’nün afet ve salgınlarla mücadele eden ve COVID-19 pandemisi sürecinde dünyanın dört bir tarafında hizmet veren Küba Uluslararası Henry Reeve Sağlık Tugayı’na verilmesi için çağrıda bulundu.

Daha önce de Haiti ve Pakistan depremlerinde, Ebola salgınında, kasırgalarda halkların yardımına koşan Henry Reeve sağlık tugayları COVID-19 pandemisi sürecinde 23 ülkede hizmet veriyor.

2017 yılında Cenevre’de Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 70. Dünya Sağlık Meclisi buluşmasında Dr. Lee Jong-wook ödülü Küba’nın Henry Reeve Sağlık Tugayı’na verilmişti. Ödül töreninde DSÖ “Henry Reeve Tugayı tüm dünyaya bir umut mesajı yaydı. 7400 gönüllü sağlık uzmanı, son on yılın en büyük felaketleri ve salgınlarıyla karşı karşıya kalan 21 ülkede 3,5 milyondan fazla kişiyi tedavi etti.” ifadesinde bulunmuştu.

Geçtiğimiz Mart ayından beri dünyanın pek çok yerinde imza kampanyaları ve sosyal medya dahil çeşitli platformlarda Nobel Barış Ödülü’nün Henry Reeve Sağlık Tugayı’na verilmesi talep ediliyor. Türkiye’den José Martí Küba Dostluk Derneği’nin de aralarında bulunduğu pek çok dostluk derneği bu talebin çağrıcısı konumundalar.