Rusya: Uçağı IŞİD düşürmedi

Mısır'da düşen Rus Kogalımaviya (Kolavia) Havayolları'na ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağının iki kara kutusuna da ulaşıldı. Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, uçağı IŞİD'in düşürdüğü iddiası için "Bu yöndeki haberlere itibar edilemez" dedi.
Pazar, 01 Kasım 2015 14:37

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Rus Kogalımaviya Havayolu şirketine ait Airbus A-321 tipi yolcu uçağının Sina Yarımadası üzerinde düşmesinin ardından Rusya'da bugün yas tutuluyor. Uçaktaki 224 kişinin tamamının hayatını kaybettiği kaza, Rusya tarihinin en büyük uçak kazası olarak kayda geçti.

150 CESET MORGA TAŞINDI
Kaza yerinde arama kurtarma çalışmaları sürerken, şu ana kadar 150 ceset bölgeden çıkarılarak kimlik tespiti işlemleri için Kahire'deki morga götürüldü.

DNA örneği toplama işlemleri ise St. Petersburg'da yürütülüyor. St. Petersburg Vali Yardımcısı İgor Abin, şu ana kadar kazada yakınlarını kaybeden 147 kişinin kimlik tespiti için DNA örneği verdiğini açıkladı.

İKİ KARAKUTU DA BULUNDU
Bu arada uçağın karakutularına ulaşıldı. Kazayla ilgili yürütülen soruşturmaya başkanlık eden Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, uçağın iki karakutusuna da ulaşıldığını, cihazların hafif hasarlı durumda olduğunu açıkladı.

'UÇAĞI IŞİD VURDU' İDDİASI DOĞRULANMADI
Uçağın düştüğü bölge, Mısır ordusunun IŞİD'in kolu olarak faaliyet gösteren 'Ensar Beyt'ül Makdis' örgütüne karşı operasyon yürüttüğü Sina Yarımadası'nda yer alıyor. Kazanın ardından 'uçağın IŞİD tarafından füzeyle vurulduğu' iddiası gündeme geldi. Ancak Mısırlı ve Rus yetkililer bu iddiayı doğrulamadı. Rusya Ulaştırma Bakanı Sokolov, bu yöndeki haberlere itibar edilemeyeceğini söyledi.

NERADKO: HENÜZ BİR BİLGİYE SAHİP DEĞİLİZ
Rus yetkililer, kazanın nedenlerinin açığa çıkarılması için olay yerinde yoğun inceleme çalışmaları yürütüyor. Rosaviatsiya Müdürü Aleksandr Neradko, henüz kazayla ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını vurgulayarak "Kazanın teknik bir sorun, pilotaj hatası ya da bir füze darbesi sonucu gerçekleştiğini söylemek için henüz bir veriye sahip değiliz. Güvenilir bulgular olmadıkça herhangi bir teoriyi tartışmak anlamsız" dedi.

RUS BAKANLAR ENKAZ BÖLGESİNE GİDİYOR
Bu arada Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov, Rusya Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov ve Rusya Federal Havacılık Ajansı (Rosaviatsiya) Müdürü Aleksandr Neradko, bu sabah Mısır'a gitti. Rus yetkililerin helikopterle uçağın düştüğü bölgeye ulaşması bekleniyor. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı da enkaz yerine arama kurtarma ekipleri yolladı.

AIRBUS DA TEKNİK EKİP GÖNDERECEK
Rusya ve Mısır'ın yanı sıra Fransa da olay yerine kendi inceme ekiplerini gönderecek. Fransa Havacılık Kurumu'na bağlı Kazaları Soruşturma Bürosu'ndan iki yetkilinin bugün Mısır'a gitmesi bekleniyor. İmalatçı Airbus şirketi de bölgeye 6 teknik uzmanını göndereceğini açıkladı.

Bu arada uçağın düştüğü yerden 7 kilometre uzaklıkta, 3 yaşında bir çocuğun cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı. Arama-kurtarma çalışması yapılan alanın 15 kilometreye genişletildiği bildirildi.

ERDOĞAN'DAN PUTİN'E BAŞSAĞLIĞI MESAJI
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e elim uçak faciası nedeniyle dün akşam başsağlığı mesajı gönderdi.

RIA Novosti ajansının haberine göre Erdoğan mesajında şu ifadeleri kullandı: "Kıymetli dostum. Sina Yarımadası'nda meydana gelen ve çok sayıda Rus vatandaşının hayatını kaybetmesine yol açan trajik kazayı duyduğumda büyük üzüntü yaşadım. En derin taziye dileklerimi iletiyor ve kazada hayatını kaybedenlerin akrabaları ile yakınlarına sabır diliyorum."

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da Rus mevkidaşlarına taziye mesajı gönderdi.

DÜNYADAN RUSYA'YA TAZİYE DİLEKLERİ YAĞIYOR
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Facebook hesabından yaptığı açıklamada "Bu trajik olayın ardından, Başkan Putin'e Fransa halkının başsağlığı dileklerini iletiyorum ve Rusya halkını desteklediğimizi belirtiyorum" diye yazdı.

SANA ajansının haberine göre Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad da Putin'e yolladığı taziye mesajında "Sayın başkan ve kıymetli dostum Vladimir Putin, üzücü haberi öğrendim. En içten başsağlığı dileklerimi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in de Rusya lideri Putin'e telgraf çekerek başsağlığı dileklerini ilettiği belirtildi.

Uçak enkazından ilk görüntüler de ortaya çıktı. Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51'de St. Petersburg'a varmak üzere Şarm El-Şeyh Havalimanı'ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Uçaktaki 7'si mürettebat ve 21'i çocuk toplam 224 yolcudan kurtulan olmadı.