Patronlardan ortak karar: 1 Haziran'dan itibaren ofis çalışmasına dönülüyor

Salgın günlerinde fabrikalarının hepsini açık tutan patronlar, ofis çalışanlarının evden mesaisine de 1 Haziran itibariyle büyük oranda son verme kararı aldı.

Haber Merkezi

Salgın dolayısıyla evden mesaiye geçen birçok firma, 1 Haziran tarihi itibariyle yeniden ofis çalışmasına başlayacak.

Milliyet’ten Hanife Baş’ın haberine göre, firmalar “çeşitli önlem” kararlarıyla yeni dönemi planladı.

Salgın günlerinde tüm fabrikalarını çalıştıran Koç Holding, ofis mesaisine de sınırlı olarak devam etmişti. Hem ev hem ofis mesaisinin ardından kademeli olarak tamamen ofis çalışmasına geçileceği belirtiliyor.

Sabancı Holding ise, 1 Haziran’dan itibaren ofis çalışanlarının yüzde 50 şeklinde ofise dönmesi kararını aldı. İki grup halinde işe dönme planı yapılıyor. Pazartesi, salı günü bir grup işe gelecek. İkinci grup evden çalışacak. Çarşamba günü ofis dezenfekte edilecek. Perşembe, cuma günü ise ikinci grup işe gidecek, birinci grup evden çalışacak.

Eczacıbaşı Holding, 1 Haziran’dan itibaren, iki grup halinde çalışma düzenine geçecek. Birinci grubun ofiste olduğu hafta, ikinci grup uzaktan çalışacak. İkinci grubun ofise geldiği hafta ise, birinci grup uzaktan çalışma düzeninde olacak.

Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş, “1-15 Haziran arası grup şirketlerimizde yüzde 25, yüzde 50 ve yüzde 75 oranında, kademeli çalışan gruplar ofise dönecek. İlk 4 hafta boyunca haftada 2 gün ofisten, 3 gün evden, kalan 4 haftada ise 3 gün ofisten, 2 gün evden çalışılacak. 60 yaş üzeri, hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar, engelliler evden çalışmaya devam edecek” dedi.

Yaşar Grubu’nda gıda ve içecek grubu "normal" çalışma düzenini sürdürüyor. İdari tarafta dönüşümlü olarak nöbetleşe ve evde çalışma sistemiyle devam ediliyor. Kale Grubu’nun ise henüz kesin karar alınmamakla beraber yüzde 90 oranında 1 Haziran itibariyle ofislere döneceği belirtildi.

Akfen Holding de 1 Haziran itibariyle ofislere dönülmesini planlıyor.

Limak Grubu’nun şantiyeleri açık. Merkez ofislerin de 1 Haziran’da iş başı yapacağı tahmin ediliyor.