İtalya'da koronavirüs salgını tam bir ay sonra tespit edilebilmiş...

İtalya'da yapılan bilimsel bir araştırmaya göre ülkede ilk koronavirüs vakalarının ocak ayında görüldüğü ancak tespit edilemediği için bunun yeni bir salgın türü olduğunun bir ay sonra anlaşılabildiği belirtildi.

Haber Merkezi

İtalya'da ilk Covid-19 vakası 20 Şubat'ta Lombardiya bölgesindeki Lodi kentinde ortaya çıkmış, ülkede salgın kaynaklı ilk ölüm ise 21 Şubat'ta kayıtlara geçmişti.

Euronews'tan Kerem Congar'ın haberine göre, Bruno Kessler Enstitüsü yetkilisi Stefano Merler yaptığı açıklamada, ülkede ilk görülen vakalarla ilgili yaptıkları araştırmada önemli bulgulara ulaştıklarını söyledi.

Kessler, Lombardiya bölgesinde ilk vakaların bilinenin aksine 20 Şubat'tan çok daha önce görüldüğünü belirterek, "Kanıtlar şunu gösteriyor ki 20 Şubat'tan önce Lombardiya'da birçok kişide Covid-19 virüsü vardı. Ocak ayında, belki de çok daha önce. Bunu kesin olarak söyleyebiliriz" dedi.

Kessler, koronavirüsün ülkeye bir kişi üzerinden değil, bir grup insan kaynaklı yayıldığına inandıklarını da sözlerine ekledi.

Basın açıklamasında konuşan diğer bilim insanlarıysa Covid-19'un İtalya'ya doğrudan Çin kaynaklı değil, Almanya üzerinden gelmiş olabileceğini açıkladı.

Lombardiya Bölge Başkanı Fontana: Koronavirüs ocak ayında yayılmaya başladı

İtalya'da koronavirüsten en çok etkilenen kuzeydeki Lombardiya'nın Bölge Başkanı Attilio Fontana da mart ayında yaptığı açıklamada virüsün bölgede 20 Şubat'ta ilk tespitinden muhtemelen bir ay kadar önce yayılmaya başladığını söylemişti.

Ölü sayısı 25 bini geçti, vaka sayısı 200 bine yaklaşıyor

İtalya, ABD'den sonra Covid-19 kaynaklı ölümlerin en çok görüldüğü ikinci ülke konumunda. Ülkede bugüne kadar 190 bini aşkın koronavirüs vakası görülürken, can kaybı 25 bini geçmiş durumda.

Ülkede şubat ayı sonunda 6 aylığına acil durum ilan edilmişti.