Covid-19 salgını ile Türkiye'de işsizlik 16 milyonu buldu

TMMOB Makine Mühendisleri Odası, her ay hazırladığı Sanayi Sorunları raporunun Mayıs sayısını yayımladı. Raporda yayınlanan verilere göre, Türkiye'de Covid-19 salgını ile işsiz sayısı 16 milyonu buldu.

Haber Merkezi

TMMOB Makine Mühendisleri Odası, her ay hazırladığı Sanayi Sorunları raporunun Mayıs sayısını yayımladı.

IMF, OECD, TÜİK, Merkez Bankası, Hazine ve Maliye Bakanlığı, DHMİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri kullanılarak hazırlanan rapora göre, Türkiye'de Covid-19 salgını ile işsizliğin ulaştığı sayılar da yer aldı

İşsiz sayısı 16 milyonu buldu

Türkiye'de Covid-19 salgını ile işsiz sayısının 16 milyonu bulduğunun belirtildiği raporda işsizliğe ilişkin, ''Kısa çalışma, işsizlik ve ücretsiz izin ödeneklerine başvuranlar ile istihdamda olup sokağa çıkması yasaklanan 65+ ile 15-17 yaş çalışanlar, kendi hesabına çalışanlar ile kentsel kayıt dışı istihdamdan işsiz kalanlar dikkate alındığında, işsiz sayısının 16 milyonu bulduğu söylenebilir'' ifadeleri yer aldı.

12 milyon işsiz sosyal korumadan yoksun

Ayrıca raporda, 16 milyona ulaşan işsiz kitlenin dörtte birine asgari ücret dolayında ve 3 aylık destek sağlanabildiği belirtildi. 12 milyon işsiz ise herhangi bir sosyal korumadan yoksun.