Evrim paneli salona sığmadı

Samsun’da düzenlenen 150. yılında Evrim Paneli’ne ilgi yüksek olunca, birçok katılımcı paneli ayakta izlemek zorunda kaldı. Panele engel çıkaran OMÜ Rektörlüğü eleştirildi

Samsun'da Üniversite Konseyleri Derneği, Samsun Tabip Odası ve Eğitim-Sen’in düzenlediği 150. yılında Evrim Paneli 14-15 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi. Atakum Belediye Başkanı, demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri, akademisyenler, eğitimciler ve üniversite öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği panelde salon dolunca birçok katılımcı paneli ayakta izledi.

14 Kasım’da gerçekleştirilen panelin ilk oturumunda açış konuşması yapan Eğitim-Sen Şube Başkanı Kenan Gülçiçek ve Tabip Odası Başkanı Cem Şahan, OMÜ Rektörlüğü'nü Evrim Paneli’ne engel çıkarmakla eleştirdi.

Panele OMÜ’den engel çıkarıldı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Kenan Gülçiçek, evrim panellerini Türkiye’nin bütün kentlerinde düzenlemeye devam edeceklerini, önümüzdeki hafta da Kayseri’de gerçekleştirileceğini belirterek OMÜ’de düzenlemek istedikleri panele engel çıkarıldığını açıkladı. Gülçiçek şöyle konuştu: “Paneli üniversitede düzenlemek istedik ancak izin verilmedi, genel merkezin devreye girmesiyle ücret karşılığında salonu alabildik. Panel afişlerinin OMÜ kampüsünde asılması için başvurumuza ise dört gün sonra yanıt verildi. Yani, panele iki gün kala afişlerimizi asabildik. Üniversitede düzenlemeye çalıştığımız her etkinlikte bizlere zorluk çıkarılıyor” Gülçiçek, örgütlü olmanın önemine dikkat çekerken, “Hele hele üniversitelerde örgütlü olmak bu süreçte daha da anlamlıdır. Yaşadığımız süreç zor bir süreçtir. Faturayı, krizin bedelini krizi çıkaranlar ödesin demek için 25 Kasım’da başbakana ve hükümete uyarı grevi yapacağız” diyerek destek çağrısında bulundu.

“Bilim karşıtlarına Samsun’un haykırışı”
Samsun Tabip Odası adına ikinci konuşmayı yapan Dr. Cem Şahan ise yapmak istedikleri etkinliklerin OMÜ Rektörlüğünce engellendiğini belirterek “Bir bilim yuvasının böylesi önemli bir etkinliğe sahnesini vermek istememesi TTB’yi üzmüştür. Genel merkezden gelen baskıyla bir ücret karşılığı OMÜ sahnesinin verilmesi kabul edilemez. Bu panel, bilim karşıtlarına Samsun’un haykırışıdır. Piyasalaştırmanın tüketim aracına, kamu yöneticilerinin iktidar partilerinin sözcülerine dönüştürüldüğü, bilim ve evrim karşıtlığının arttığı bir dönemde tüm engellemelere rağmen 150. yılında evrim panelini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz” diyerek panele katkı sunanlara teşekkür etti.
Şahan ayrıca, Sağlık Bakanlığı’nın 11 Haziran’da 18-35 yaş aralığındaki kadınlara kızamıkçık aşısı yapma kararına değinerek, 60 bin 112 kadına süresi geçmiş aşıların yapıldığına dikkat çekti ve ”Bu aşılamanın ülke için gerekli olmadığı, piyasa bazlı olduğu ortaya çıktı. Samsun’da 27 gebeye de bu aşılar yapıldı ve bu kadınlar kürtaj olmak zorunda kaldı” dedi.

Samsun 19 Mayıs Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen ilk oturumda Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy “Evrimsel Biyoloji ve Genetik: Türlerin Kökeninden Günümüze”, Prof. Dr. Erhan Nalçacı “Sinir Sisteminin ve İnsan Aklının Anlaşılmasında Evrim Teorisi”, Prof. Dr. Mehmet Elbistan “İlk Canlı Hücrenin Oluşum Süreçleri” ve Prof Dr. Haluk Kefelioğlu ise “İnsanın Evrimi” konulu birer sunum yaptılar.

Doç. Dr. Ergi Deniz Özsoy yaptığı konuşmada Darwin'in 'Türlerin Kökeni' adlı kitabından örnekler verirken, katılımcılar da sık sık not tuttu. Darwin'in 'Türlerin Kökeni' adlı kitabından örnekler vererek Darwin'in yıllar önce yazdığı kitapta oluşturduğu ortak köken yaşam ağacı ile bugünkü evrensel biyolojinin ana hatlarını belirttiğini söyleyen Özsoy'u panele katılanlar dikkatle dinledi.

Panelistlere soru yağmuru
Panelde Prof. Dr. Erhan Nalçacı’nın sunumuna da katılımcılar yoğun ilgi gösterdi. 'Sinir Sisteminin ve İnsan Aklının Anlaşılmasında Evrim Teorisi' üzerine sunum yapan Nalçacı, insan beynine ilişkin umutsuzluk beslenemeyeceğine vurgu yaptı. Nalçacı konuşmasında şu sözlere yer verdi: “Beynin yapısı toplumsal kötülüğü üreten bir yapıya sahip değildir. İnsan beyni 2 milyon yıl eşitlik hukuku ile yaşadı. Depresyonlar, intiharlar toplumsal yapının ürünüdür. Eşit toplum insan doğasına uygundur. Yaşadığımız rezillikleri insan beyniyle açıklayamazsınız. İçinde yaşadığımız koşullarda insanlar sorgulamasınlar diye, sömürünün devamı için insan aklına saldırılmaktadır. Bu siyasi bir sorundur.” Nalçacı’nın sözleri salondan yoğun alkış alırken Nalçacı ve diğer panelistler soru yağmuruna tutuldu.

Panelin ikinci oturumu 15 Kasım Pazar günü Eğitim Fakültesi Atakum Yerleşkesi'ndeki OMÜ Sahnesi'nde yapıldı. Prof. Dr. Hasan Bağcı, Evrim Teorisi'ne karşıt savları çürütmeye yönelik bir sunum yaptı. Doç.Dr. Ergi Deniz Özsoy “Evrimsel Biyoloji ve Genetik: Türlerin Kökeninden Günümüze” konulu sunumunun ikincisini aktardı. Yrd. Doç. Dr. Hasan Aydın, “Din, Bilim ve Evrim”, Yrd. Doç. Dr. Özgür Taşkın ise “Evrim Kavramı Daha Kolay Nasıl Algılanabilir?” konulu bir sunum yaptı. Yrd. Doç. Dr. Zeki Apaydın'ın “Bilimin Doğası ve Evrim Öğretimi” konulu sunumunun ardından panel sona erdi.
(soL-Samsun)