Göz çıkaran polisler hâlâ serbest

Hakan Yaman, Gezi sürecinde polis saldırısı sonucu yaralandı, gözünü kaybetti. Yüzünün sol tarafını hiç hissedemiyor. Hukuki süreçte de bir adım atılmamış. Hakan, “Bu işkenceyi yapanların cezalandırılmasını istiyorum” diyor.

Rıfat Doğan - soL
Hakan Yaman 37 yaşında. 21 yıldır Sarıgazi’de oturuyor, servis taşımacılığı yapıyordu. Yapıyordu diyoruz çünkü artık yapamıyor. Hakan nedenini anlatıyor: “Olay günü, 3 Haziran gecesi, işten sonra arkadaşlarımla kahvede takılmıştım, daha sonra eve gidiyordum. Kahvenin olduğu sokaktan çıkmış caddenin diğer tarafına geçmek isterken, polislerle 22.30 sularında karşılaştım. Önce yüzüme tazyikli su sıkıldı. Daha sonra karın boşluğuma bir gaz fişeği atıldı.

“Yere yığılmıştım, hiçbir şey söylemiyordum, göremiyordum. Üstüme koşan polisler dakikalarca yerde yüzümü, kafamı tekmeledi. Bugün görmeyen gözüme o gün sert bir cisim sokuldu. Tekmelendiğim Ovacık Sokak’tan 30 metre sürüklenerek Yeşiltepe Sokak’a götürüldüm ve ateşin içine atıldım.”

Ameliyat 
hayatı için riskli
Olaydan sonra göz ve beyin ameliyatı olmuş, 14 gün boyunca hastanede tedavi görmüş. Şimdi bir gözü görmüyor.

Bir ameliyat daha olması gerekiyor ama o da riskli. Hakan’ın ameliyatı hakkında verdiği bilgiye göre, göz duvarlarının olduğu ve kemiklerin bulunduğu kısım tamamen içe, yani beyine doğru göçmüş. Olaydan sonra beyninden gelen sıvı durdurulmuş, yüzünün sol tarafıyla ilgili bu ameliyatın iyi geçmemesi halinde bunun tekrarlama tehlikesi var. Bu da onun hayatını olumsuz etkileyebilir.

‘Kızı Sıla babasına 
hiç soramamış’
Hayatı altüst olmuş. Şu an çalışamıyor, 4 aydır işini yapamıyor, bundan sonra da yapamayacak. İşini kaybettiğini, ne bir sigortasının ne de bir işinin olduğunu söyleyen Hakan, bu maddi sıkıntısı nedeniyle ameliyatı için birkaç hastaneyle görüşüyormuş. Doğru düzgün dışarıya çıkamıyor, gezemiyor.

“Bunları yapamıyorum” diyor Hakan, çünkü “Komple bir uyuşma var. Dışarıya çıkınca kafamın o tarafı buz kesiliyor donuyor. Kısacası yüzümün yarısı yok” sözleriyle yaşadığı acıyı anlatıyor.

Onun bu durumu en çok 7 yaşındaki kızı Sıla’yı etkilemiş ve hiç soramamış “babam neden bu halde, gözü neden böyle oldu” diye. Hep içine attı diyor baba Hakan kızı çok çalışkanmış, defteri kitabı bırakmıyormuş ancak babasının o durumundan sonra değişmiş. Hakan, “kızım şimdi eline hiçbir şey almıyor. Beni böyle görünce etkilendi, yine de ilk günler gibi değil, şimdi biraz daha iyi” diyor.

‘O polisler cezalandırılmalı’
Hakan Yaman’ın avukatı, konuyla ilgili bütün hukuki girişimlerde bulunmuş ancak henüz soruşturma süreciyle ilgili bir gelişme kaydedilmemiş. Hakan, en çok buna isyan ediyor ve “Bana bir işkence yapıldı, o polislerin bulunup cezalandırılmasını istiyorum” talebini dillendiriyor.