Kalın'dan ABD yaptırımları açıklaması: Tasarı geçse de S-400 süreci devam edecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ABD Kongresinden yaptırım tasarısı geçse de S-400'lerle ilgili sürecin devam edeceğini söyledi. Kalın AKP'li Kıyıklık'ın Davutoğlu ve Babacan ziyaretlerinin Erdoğan'ın görevlendirmesi dahilinde olmadığını kaydetti.
soL - Haber Merkezi
Çarşamba, 11 Aralık 2019 20:24

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın kabine toplantısı sürdüğü sırada basın toplantısı düzenledi. AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bu akşam telefonda görüşeceğini duyuran Kalın görüşmede Suriye'nin yanısıra Libya konusunun da ele alınacağını belirtti.

AKP'Lİ ESKİ VEKİL KIYIKLIK'IN DAVUTOĞLU ZİYARETİ

Gazetecilerin, "AKP’li Feyzullah Kıyıklık'ın parti kurma hazırlığındaki Davutoğlu'nu ziyaret ettiği ve Babacan'ı ziyaret etme niyetinde olduğu belirtildi. Bundan Erdoğan'ı haberi var mı?" sorusunu yanıtlayan Kalın "Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesi sözkonusu değil" dedi.

Kalın şöyle konuştu:

"Şimdi Sayın Feyzullah Kıyıklık AK Parti’de yıllarsa siyaset yapmış bir büyüğümüzdür, bu konuda şu anda kendisi bildiğiniz gibi milletvekili değil. Bu konuyla ilgili olarak da, yani bu Sayın Babacan’ı, Sayın Davutoğlu’nu ziyaret etmeleriyle ilgili, kendi beyanından anlıyoruz biz bunu, Cumhurbaşkanımızın bu yönde bir görevlendirmesi söz konusu olmamıştır. Biz de basından öğrendik, kendi girişimleridir."

Kalın "Yani böyle bir görevlendirme, gidin şunlarla konuşun, işte parti kurmaktan vazgeçirin falan gibi herhangi bir görevlendirme falan söz konusu değil" dedi.

Davutoğlu'nun cumhurbaşkanları, başbakan ve bakanların ve ailelerinin mal varlıklarının açıklanması çağrısına ilişkin soruya ise Kalın "Cumhurbaşkanımızın, özellikle onunla ilgili söylüyorum, yani mal varlığı bellidir, mal beyanı bellidir, ailesiyle birlikte verilmiştir. Şimdi burada gündem saptırmamak lazım" diye yanıt verdi. Kalın özetle şunları söyledi: 

"Burada Şehir Üniversitesi’yle ilgili yürüyen maalesef bir müddettir devam eden bir tartışma var. Şu anda bildiğim kadarıyla YÖK’ün de bir çalışması devam ediyor. Oradaki öğrencilerin, akademisyenlerin hiçbir şekilde mağdur olması bizim arzu edeceğimiz bir şey değil. Ama bu konu üzerinden başka bir siyasi tartışma başlatmayı da doğrusu bir gündem saptırma olarak değerlendiriyoruz. Yani konuya yoğunlaşalım, burada bir üniversitenin girdiği idari ve finansal birtakım sınamalar var, bunlarla ilgili konuyu nasıl çözebiliriz, bu konuda, yani direkt Cumhurbaşkanlığı zaten taraf değil burada, YÖK üzerinden, tabi bir banka var, bir Danıştay kararı var, alınmış krediler var, bütün bunlarla ilgili bir çalışmanın belki etraflı bir şekilde yapılıp siyasi bir polemiğe dönüştürmeden, bir kutuplaştırma vesilesi yapmadan bu konuyu uygun bir şekilde çözmek en doğru yol olacaktır diye düşünüyoruz."

ABD'DEN F-35 ALINACAK MI?

Kalın, "ABD'den F-35 alınacak mı?’ sorusuna ise, "Maalesef ABD bu tekliften hep kaçındı. NATO Zirvesi marjında da bu konuyu ele aldık. Bizim yaptığımız görüşmede bu teklifimizi yineledik. Burada tek taraflı olarak hem F-35 programından çıkaracak hem de CAATSA yaptırımına uğratacak bir şey olmadığı kanaatindeyiz" diye yanıt verdi. ABD Başkanı Trump'ın Kongre konusunda "sıkışıklık içinde" olduğunu syleyen kalın bu konunun ABD iç siyasetinin bir konusu haline geldiğini belirterek şunları söyledi:

'S-400'LERDEN GERİ ADIM YOK, PATRIOT ALMAYA HAZIRIZ'

"ABD Kongresi'nin Rusya'yla geniş kapsamlı askeri iş birliğine yaptırım getiren yasası, bizim S-400 anlaşmamızdan sonra yapıldı. Biz Rusya'yla anlaştığımızda ortada tasarı bile yoktu. Rusya, Trump'ın seçildiği seçime müdahale etti mi, etmedi mi, bu tartışma hala bitmiş değil. Trump yönetimini cezalandırılmak için gündeme alınmış bir konu bu. İrrasyonal tepkileri, duygusal patlamaları gördük hepimiz. Sayın Cumhurbaşkanımız 13 Kasım'da Kongre üyelerine de tek tek bunları anlattı. Teknik açıdan bakıldığında S-400'lerin F-35'lere tehdit oluşturmasının söz konusu olmadığını anlattı. Bu konuda kendilerini kapatmış görünüyorlar çünkü konuyu siyasileştirdiler. Cumhurbaşkanımızın çizdiği çerçeve net, S-400'lerden geri adım söz konusu değil ve bunu kullandığımızda bir riskin oluşmaması için gerekli düzenlemeleri yapacağız. Patriotları almaya hazır olduğumuzu da söyledik. Macron da 'Avrupa'nın ürettiği SAMP-T füzelerini teklif ettik ama Türkiye almadı' dedi. Bu doğru değil."

Türkiye'ye ambargo uygulanmasına yönelik tasarı ABD Senatosu Dışişleri Komisyonu’nda onaylanması konusunda ise Kalın "Bunun bizim S-400 kullanmamıza dönük bir tepkisi olmayacaktır. Kongre'den bu tasarı geçse de, geçmese de S-400'le ilgili süreç devam edecek. Bunlar ihtimal dahilindedir. CAATSA'da seçilmesi gereken maddeler var biliyorsunuz. Sayın Trump'ın iyi niyette olduğunu biliyoruz. Kongre'den geçmiş bir yasa olduğu için eli kolu bağlı. Yaptırım tasarısında bulunan 12 maddeden hangilerini seçeceği de başkana kalmış bir şey" dedi.