Mahallelerde çete saldırıları yayılıyor: 'Devletin istediği de bu zaten'

Gülsuyu’nda başlayan uyuşturucu çete saldırıları Gaziosmanpaşa İlçesi’ne bağlı Emek Mahallesi’ne de sıçradı. Çetelerin korku sarmalında yaşayan mahallenin diğer bir gündemi ise kentsel dönüşüm tehlikesi.

(Rıfat Doğan - soL) Maltepe Gülsuyu’nda Ağustos ayında başlayan uyuşturucu çetelerinin saldırılarının bir benzeri Gaziosmanpaşa’ya bağlı Emek Mahallesi’nde ortaya çıktı. Kentsel dönüşümün başladığı Sarıgöl Mahallesi’nin hemen dibinde bulunan mahallede yıkım zamanını bekliyor. Çete saldırılarının Gezi eylemlerinden sonra arttığına dikkat çeken mahalleliler ise evlerine kadar giren çetelerin “çocuklarınızı öldürürüz” tehditleriyle büyük korku yaşadıklarını belirtiyorlar.

Olayın yaşandığı mahallede konuştuğumuz Mahir Pamuk, çete saldırılarının son iki ayda Gezi direnişinden sonra arttığına dikkat çekerek, mahallede gece gündüz bir uyuşturucu trafiği var. sürekli arabalarla dolaşıyorlar ve bunun önü alınamıyor” dedi. Bugün de bir saldırı olduğunu ve bunların sık sık tekrarlandığını belirten Pamuk’un iddiasına göre mahallede bulunan parkta gece gündüz uyuşturucu satışı yapılıyor ve polis buna göz yumuyor. Polise isim adres ve araba plakalarını verdiklerini belirten Pamuk, buna rağmen hiçbir adım atılmadığını, hatta çete üyelerinden birinin bir gün kurşun sıkması üzerine mahalleye gelen bir polisin “devletin istediği de bu zaten” dediğini aktardı.

Kentsel dönüşümün de bu saldırıları tetiklediğini ve devletin bu yüzden adım atmadığını belirten Pamuk, uyuşturucu çetelerinin uyuşturucuları satmak için mahallenin elektriklerini kestiğini BEDAŞ’a haber vermelerine rağmen birkaç gün sonra ancak geldiklerini ifade etti. Mahalledeki gençlerin bu çetelerin zoruyla uyuşturucu sattıklarını satamayanların ise ailelerinin tehdit edildiğini belirten Pamuk, aileler evlerinde tehdit ediliyor, silah zoruyla gençler bu işe alıştırılıyor” şeklinde konuştu. Mahalleli ise yaşananları korkuyla izliyor. Anlatmak istedikleri var ancak korku yaşadıklarının önüne geçiyor. Gece gündüz nöbet tutan mahalleli evinde rahat uyuyamıyor, her an bir saldırı endişesi herkeste hakim. Gülsuyu’nda başlayan ve arkası gelmeyen saldırıların bu mahallede ne kadar devam edeceği hakkında kimsenin bir öngörüsü bulunmuyor.