DİSK'ten kıdem tazminatı eylemi

DİSK ve kitle örgütleri, kıdem tazminatının kaldırılmasına karşı eylem yaptı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), bugün Konya’da gerçekleştirdiği eylemde işçi sınıfına yönelen saldırıları kınadı. İşçi sınıfını Özel İstihdam Büroları, Torba Yasa, İşsizlik Ödeneği’nin düşürülmesi ve yapılan zamlarla teslim almaya çalışan AKP hükümetini eleştiren basın açıklamasını DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün yaptı. Öğlene doğru DİSK Nakliyat-İş önünde bir araya gelen 300’e yakın işçi saat 13.30’da yürüyüşe geçti. Konya Zafer Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından Görgün, basın açıklamasına başladı.

Görgün “İşçi sınıfı mücadelesi sonucunda ete kemiğe bürünmüş Kıdem Tazminatı uygulamasının, 'işgücü piyasasını esnekleştirmek, işten çıkartmaları kolaylaştırmak işvereni rahatlatma' söylemi ile fona devrini öngören ve böylelikle Kıdem Tazminatı’nı tamamen ortadan kaldırmayı hedefleyen düzenlemeye karşı işçi sınıfı üretimden gelen gücünü kullanarak en sert tepkisini vereceğinden kimse kuşku duymasın” diyerek DİSK’in sendikal mücadelesindeki kararlılığını belirtti.

Eyleme TKP, Gençlik Muhalefeti, HKP, Genç-Sen, Halkevleri, KESK, Emekli-Sen, Memur-Sen gibi birçok parti ve sendika destek verdi. Görgün açıklamasını “Umutsuz değiliz! Kendimize, örgütümüze, işçi sınıfına, dostlarımıza, insanımıza sonuna kadar güveniyoruz. Çünkü mücadele azmiyle doluyuz! Bu inançla sizleri bir kez daha yürekten kucaklıyor, mücadelenizi selamlıyoruz. Yolunuz açık olsun!” diyerek sonlandırdı.

(soL - Konya)