'Savaşçı' dizisinde yaşananlara ilişkin açıklama: Gayri insani ve hukuksuz sisteme karşı birlikte mücadele

Savaşçı dizisinde yaşanan olaylara ilişkin Sinema Televizyon Sendikası'ndan açıklama geldi. Açıklamada, "Haklarımızı elde edebilmek adına birbirimize karşı değil, aksine var olan gayri insani ve hukuksuz sisteme karşı hep birlikte mücadele etme kararlılığındayız" denildi.

Fox TV'de yayınlanan "Savaşçı" adlı dizi önce emekçilerin boykot kararıyla, daha sonra da oyuncu Berk Oktay’ın set emekçilerine ettiği küfürle gündeme gelmişti.

Konuyla ilgili Sinema Televizyon Sendikası'ndan bir açıklama gelirken, "Savaşçı dizi setinde yaşanan olaylar farklı boyutlarıyla araştırılmış ve alınan beyanlar doğrultusunda, ne yazık ki oyuncu Berk Oktay’ın sette ağır hakaretler ve küfür ettiği bilgisi tarafımıza gelmiştir. Sinema Televizyon Sendikası olarak sadece sözü geçen dizi setinde değil, daha pek çok sette kamera önü veya arkası çalışanlarının, bu ve benzeri olayları yaşadığına tanık oluyor ve şikâyet alıyoruz" denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi.

"Yapımcısı Limon Yapım ve Yönetmeni Volkan Kocatürk olan söz konusu dizi yapımında yasal ve insani çalışma saatlerine uyulmadığı, bu durumdan dolayı ekibin ve oyuncuların çok yıprandığı, sendikamıza şikayet olarak ekibin farklı birimlerinden daha öncesinde de gelmiştir.

Yaşanan tüm bu ve benzeri olayların nedeninin iş yetiştirme kaygısıyla insanlık dışı ve yasalara aykırı çalışma koşullarında, sürekli işsizleştirme,  “sektörden sürülme” tehdidi ile uzun, düzensiz ve sağlıksız çalışma ortamlarının sonucunda tüm set emekçilerinin fiziki ve psikolojik sağlık durumlarını zorlayan ve ortak çalışma nezaketini ortadan kaldıran bir çalışma biçimi sorunu olduğunu biliyoruz.

Fakat ne sebeple olursa olsun setlerde ortak çalışma ahlakını bozacak nezaketsiz, insan onurunu zedeleyen, ayırımcı dil kullanan, mobbing ve benzeri bezdirici, küçük düşürücü hiçbir davranışın sergilenmesi kabul edilemez.

Sinema Televizyon Sendikası’nda örgütlü sektör çalışanları olarak, aynı gemide aynı işin farklı ucundan tutan çalışanlar olduğumuzun bilincindeyiz. Haklarımızı elde edebilmek adına birbirimize karşı değil, aksine var olan gayri insani ve hukuksuz sisteme karşı hep birlikte mücadele etme kararlılığındayız.

Setlerde bu olayların yaşanmasında, tüm tarafların üzerine düşen sorumluklar olduğunu hatırlatmak isteriz. Mesleğimizin icrasında kaçınılmaz bir zorunluluk olan hiyerarşik yapılanmanın, bireyler arasında kötü davranış mazereti olarak kullanılmaması gerektiğinin altını çiziyoruz. Böyle olayların tekrarlanmaması için tüm set emekçilerinin gereken dayanışmayı ve ortak üretimin gerektirdiği sevgi, saygı ve nezaketi göstereceğine inanıyoruz.

Sinema Televizyon Sendikası olarak yapım şirketlerini de yasalarla düzenlenen haklarımızı uygulamaya, setlerde yaşanan bu olaylar karşısında sorumluluk almaya ve duyarlı olmaya çağırıyoruz."