Diyanet'te operasyona devam: Kadınlar istifa etti

Diyanet İşleri Başkanlığına atandıktan sonra ilk icraatını yapan Mehmet Görmez'in, Diyanet Vakfı Kadın Merkezi başkanı, Ayşe Sucu'yu görevden almasından sonra Yürütme Kurulu ve Komisyon üyesi 28 kadın tepki olarak istifa etti.
Pazartesi, 27 Aralık 2010 13:35

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğü Yürütme Kurulu ve Komisyon üyesi 28 kadın görevlerinden istifa etti.

Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğü Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Karabulut, Kadın Faaliyetleri Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Karabulut toplantıda Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürü Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Sucu'nun 25 Aralıkta görevden alındığını hatırlatarak, merkezde çalışmaları bir ekip bilinci ile yaptıklarına inandıklarını, liderleriyle birlikte hiçbir çıkar beklemeden hatta zaman zaman maddi manevi katkılarda bulunan, gönüllü çalışan, kendisinin de aralarında bulunduğu yönetim kurulu üyesi 28 kişinin görevlerinin bittiğini düşündüklerini ve TDV Kadın Faaliyetleri Merkezi Müdürlüğüne istifalarını sunduklarını söyledi.

Ayşe Sucu neden görevden alındı?
Ayşe Sucu’nun yakın çevresine “türban konusundaki görüşleri ve başörtüsü takma biçimi nedeniyle görevden alındığını” söylediği, “Bu yapılana çok kırıldım. Bunu haketmedim” dediği öğrenildi. Görevden alma ile ilgili iddialardan biri ise “Kadın kollarına başka din ve mezhep mensupları ile ateistlerin üye olması, yapılan konferans ve seminerlerde konuk olmaları ve bu durumun Diyanet Vakfı Mütevelli Heyeti’nde rahatsızlık yarattığı” yönündeydi.

Sucu’nun, Kadın Faaliyetleri Merkezi için ise “Bu hareketi ben doğurdum. Bu hareket sürecek. Aynı faaliyetleri başka çatı altında da sürdürebilirim” dediği belirtildi.

(soL-Haber Merkezi)