Bilim Kurulu üyesi: AVM'lerde klimalar Covid-19'u bulaştırabilir

Bilim Kurulu üyesi Levent Yamanel, AVM'lerin klima ve hava sistemlerinin Covid-19'u yaygınlaştırdığına ilişkin açıklama yaptı. Yamanel, 'Hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir' dedi.

Haber Merkezi

Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel,  AVM'lerin klima ve hava sistemlerinin Covid-19'u yaygınlaştırdığına ilişkin açıklama yaptı.

DHA'ya konuşan Yamanel, 11 Mayıs'ta açılan AVM'lerin önünde yeniden kuyruk oluşmaması için tedbirler alınması gerektiğini söylerken, hava akımı oluşturabilen tüm cihazların hastalığı bulaştırabileceğini söyledi. 

Çin'de yapılan araştımaları örnek göstererek değerlendirmelerde bulunan Yamanel, ''Çin'de yapılan bir çalışma var. Bir lokantada klimanın önünde oturan Covid-19 pozitifli bir hastanın bütün damlacığı diğer masalara dağıldı. Yani hava akımı oluşturabilen bütün cihazlar hastalığı bulaştırabilir. Klimalar da AVM girişlerindeki klimalar da bunu yapabilir. AVM girişlerindeki klimaların çalıştırılmaması aslında uygun olabilir. Bununla ilgili zaten bazı kararlar alınmıştı, bir rehber oluşturulmuştu'' ifadelerini kullandı.