BDP: 'Sayın Aygün'ün derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz'

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün PKK’liler tarafından alıkonulmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Pazartesi, 13 Ağustos 2012 14:54

BDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak, CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün’ün alıkonulmasının ardından hükümetin yaptığı açıklamaları ibretle izlediklerini belirterek, Aygün’ün serbest bırakılması için BDP’nin elinden geleni yapmaya hazır olduğunu vurguladı.

BDP’nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Her şeyden önce böylesi bir eylemi kabul edilemez buluyor, tasvip etmediğimizi belirtiyoruz. Sayın Aygün'ün zaman geçirilmeksizin derhal serbest bırakılmasını bekliyoruz. Yaşanan olaydan dolayı Sayın Aygün'ün ailesi başta olmak üzere Cumhuriyet Halk Partisi'ne geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Meclis'teki milletvekillerinin tamamının dahi alıkonulmasının insani açıdan hükümetin umurunda olmadığının farkındayız. Nitekim dünden bu yana hükümet partisinden yapılan açıklamaları ibretle izlemekteyiz. Alıkonulan kaymakam, asker, polis için umursamaz, gayrı ciddi, gayri insani tutum takınan hükümetin sayın Aygün için de aynı ciddiyetsizlikle hareket edeceğinden kuşkumuz yoktur. En nihayetinde hükümetin siyasi açıdan yıpranmaması her şeyden ve herkesten daha önemli ve değerlidir. Ancak biz Barış ve Demokrasi Partisi olarak Sayın Aygün’ün serbest kalması ve sağ salim geri dönebilmesi için elimizden gelen insani desteği sunmaya hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Bir kez daha Sayın Aygün’e, ailesine ve CHP’ye geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz”

(soL-Haber Merkezi)