Way way ninna

Way way ninna

Birol Korkmaz
30/06/2015 Salı

Toplamda resmi rakamlara göre 650 bin kişi gözaltına alındı, 1,5 milyonun üstünde yurttaş fişlendi, 210 bin dava açıldı ve bu davalarda 230 bin kişi yargılandı, 7 bin kişi için idam cezası istendi, 517 kişiye idam cezası verildi, 50 kişinin idam cezası infaz edildi. 99.000 civarında yurttaş örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı, 30 bin kişi "sakıncalı" görülerek işten atıldı, 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkartıldı. Bu listeyi daha da uzatabiliriz.

Yukarıda resmi rakamlarla ifade edilen 12 Eylül askeri darbesinin fotoğrafıdır. CIA’nın Türkiye şefi olan Paul Henze 12 Eylül darbesini ABD Başkanı Jimmy Carter’a “bizim çocuklar başardı” diyerek müjdelemesi halen hafızalarımızda!

Peki, kim bu Amerikan çocukları?

Ozan Rençber Aziz darbeden sonra ürettiği “Zazaca”  ezgiyle yeterince tanıtmıştır Amerikan çocuklarını bize. Rençber darbeye göndermelerde bulunmuş, toplumdaki sömürüye dikkat çekmiş, bunların yanı sıra sömürü düzeni ve onun kuklalarına meydan okumuştur.

Sizin tankınız bizim mazotumuz

Sizin gübreniz bizim mısırımız

Sizin kömürünüz bizim çarığımız

Siz içimize dert düşürdünüz

Biz sizin külünüzü savururuz.

Özellikle darbenin baş mimarı Kenan Evren’e açıkça meydan okumuştur.

Sizin (Kenan) evren bizim eşek olmuş

Bahçemizin içine girmiş

Alıçlarımızın yapraklarını soymuş

İnsanımız eskisi gibi değil

Rençber öküzü verip tüfek alırsa

Faşistin kurtuluşu yok

Siz göreceksiniz nasılmış…

 

Ozan Rençber darbeden sonra umudunu kaybetmeden ürettiği bu eserde “Büyük insanlığın” eninde sonunda kokuşmuş Kapitalist düzeni yerle bir edeceğini bilmektedir.

Ozan Rençber Ezîz 1955 tarihinde Bingöl iline bağlı merkez Wusfan (Akpınar) köyünde dünyaya gelir. 1 yaşındayken yöredeki salgın hastalık sonucunda gözlerini kaybeder. 1977 yılından itibaren kendi besteleri yapar ve müziklerinde toplumsal mesajlar verir. Rençber Aziz söylediği klamlarla Bingöl yöresinin yetişen modern anlamda ilk Kürt ozanıdır da diyebiliriz. Ezgilerinde değindiği konular ve verdiği mesajlar nedeniyle 9 ay hapis yatar ve Almanya’ya göç eder. Rençber Aziz 1988 tarihinde Almanya'nın Hannover kentinde yüksek bir binadan şüpheli bir şekilde düşüp hayata veda eder. Geriye onlarca eser ve mezar taşında yazan şu sözler kalır:

Ey yolcu dur. 32 sene aydınlığın yüzünü görmedim.

Aydınlığın değerini bil.

Katkı ve Önerileriniz İçin: [email protected]