İran ilk askeri uydusunu fırlattı, ABD'den tepki geldi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, İran'ın ilk askeri uydusunu fırlatmasına ilişkin, 'Devrim Muhafızları bu hamleyle terör faaliyetlerine devam ediyor' açıklamasında bulundu. İran'ın bu hamleyle daha fazla ABD yaptırımına maruz kalabileceği belirtiliyor.

Dış Haberler

ABD'nin ekonomik yaptırımlarına karşın ilk askeri uydusunu fırlatmayı başaran İran'ın bu hamlesinin ABD tarafından "askeri tehdit" olarak algılanacağı kaydedildi.

İran'ın bu hamleyle daha fazla ABD yaptırımına maruz kalabileceği belirtiliyor.

RT'de yer alan haberde, ABD'nin yörüngeye gönderilen uyduların, balistik füze geliştirmenin bir parçası olarak görüldüğüne dikkat çekilirken, ABD'nin ilk uydusunun Nazi roket bilimcisi Werner von Braun'un askeri amaçlarla geliştirdiği füzeden devşirildiği hatırlatıldı.

Askeri uydunun fırlatıldığını duyuran İran Devrim Muhafızları'nın komutanı Hüseyin Selami de, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, uydunun istihbarat savaşları konusunda İran'a "seviye atlatacağını" söyledi. Selami, "Dünyanın önde gelen ordularının hiçbirinin uzayda bulunmadan kapsamlı savunma planı yapma şansı yok" dedi.

ABD'den açıklama

Uydunun fırlatılmasına ilişkin ABD'den açıklama gecikmedi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yaptığı basın açıklamasında Devrim Muhafızları'nın "bu hamleyle terör faaliyetlerine devam ettiğini ve büyük resmin görülmesi gerektiğini" iddia etti.

Pompeo, "İran yaptığı şeyden sorumlu tutulmalı. Diğer ülkeler, Birleşmiş Milletler'e başvurarak, Güvenlik Konseyi'nden uydunun fırlatılmasının uygunluğuna yönelik bir değerlendirme talep etmeli" dedi.

ABD Genelkurmay Başkanı Yardımcısı John Hyten da, fırlatılmasının ardından uydunun "çok uzun bir yol" gittiğini doğruladığını, ancak hedefine ulaşıp ulaşmadığını bilmediğini söyledi. Hyten, "İran'ın uydu faaliyetlerini gözlemlemeye devam ediyoruz" açıklamasında bulundu.

İran Devrim Muhafızları, dün yaptığı açıklamada, Noor adlı ilk askeri uydularını yörüngeye gönderdiklerini duyurmuştu.

ABD'nin uzay hamleleri

Öte yandan, ABD diğer ülkelerin uydularını tehdit eden sistemler üzerinde çalışmaya devam ediyor. 

Trump yönetimi, ayrı bir uzay savaş departmanı olarak Aralık 2019'da ABD silahlı kuvvetlerinin bir parçası olarak ABD Uzay Kuvvetleri'ni kurmuştu.

Trump, ayrıca 10 gün önce ABD'li şirketlerin Ay'da ve diğer asteroitlerde madencilik yapmasını öngören bir kararname imzalamıştı.