Hafter güçleri Trablus’taki tüm cephelerden 2-3 km çekildiğini duyurdu

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu güçleri başkent Trablus’taki tüm cephelerden 2-3 km çekildiklerini açıkladı.

Dış Haberler

Libya’da Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne karşı savaşan Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu Nisan 2019’da taarruz başlattığı başkent Trablus’taki tüm cephelerden 2-3 kilometre geriye çekildiklerini açıkladı.

Libya Ulusal Ordusu (LUO) Sözcüsü Ahmed Mismari çekilmenin Trablus halkının Ramazan ayının son günlerini ve bayramı “adetlere uygun bir biçimde geçirmesi” amacıyla gerçekleştirildiğini açıkladı.

Reuters’ın aktardığına göre Mismari yaptığı açıklamada “Trablus’taki tüm cephelerdeki güçlerimizi 2-3 kilometre geriye çekmeye karar verdik” dedi.

Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni (UMH) de aynısını yapmaya çağıran Mismari, bunun kendi güçlerinin çekilmesi için bir koşul olup olmadığına dair ise bir açıklamada bulunmadı.

AKP’nin desteklediği UMH güçleri Pazartesi günü Trablus’ta Hafter güçlerinin elindeki Vatiyye Hava Üssü’nü ele geçirmişti.

UMH Başbakanı Fayiz Serrac yaptığı açıklamada bu üssün ele geçirilmesinin kendilerini “büyük zafer gününe yaklaştırdığını” söylemişti.

Hafter’e bağlı güçlerin sözcüsü Mismari ise üssü terk etmelerinin “uzun süreli stratejik bir karara bağlı olduğunu ve yalnızca eski ve kullanım dışı teçhizatı geride bıraktıklarını” söyledi.

UMH güçleri dün de ülkenin batısında Bedr ve Tiji kasabalarının yanı sıra başkent Trablus’taki bazı mevzileri ele geçirmişti.