Barış Terkoğlu'nun tutukluluğuna itiraz edildi

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun tutukluluğuna itiraz edildi. İtiraz dilekçesinde 'delil karartma' gerekçesini haklı çıkarır hiçbir emarenin bulunmadığı vurgulandı.
Cuma, 06 Mart 2020 15:04

Odatv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu'nun tutukluluğuna itiraz edildi.

İtiraz dilekçesinde Terkoğlu'nun 4 Mart'ta sabaha karşı gözaltına alındığı belirtilerek, "Müvekkilin 'neyle suçlandığı, ne kadar gözaltında kalacağı, ifadesinin ne zaman alınacağı' soruları saatlerce cevapsız bırakılmış; gözaltı kararı müdafilerinin ısrarlı talepleri sonucu gözaltının 13. saatinde ancak edinilebilmiştir. 15 saatlik gözaltı sürecinin ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nda ifadesi alınan müvekkil ardından hakimlikçe tutuklandı" denildi. 

'SOMUT EMARE BULUNMAMAKTADIR'

Terkoğlu'nun "delil karartma" şüphesiyle hakkında tutuklama kararı verildiğinin belirtildiği itirazda, "Müvekkilimiz nezdinde bu gerekçeyi haklı çıkarır hiçbir somut emare bulunmamaktadır. Suçlamalara dayanak haberi yapan diğer şüpheli Hülya Kılınç’ın, habere dair bilgileri, bir başka deyişle soruşturma dosyası açısından 'delilleri' nasıl elde ettiğine dair Savcılık ifadesi göz önünde bulundurulduğunda; haberin yayınlandığı Odatv İnternet Haber Sitesi 'Sorumlu Müdürü' olan Müvekkilimiz açısından delil karartma şüphesinin varlığından söz edilemeyecektir" denildi. 

CEZA ALSA DAHİ 8 AYDAN FAZLA YATMAYACAKTIR

Cumhuriyet'te yer alan habere göre itiraz dilekçesinde ayrıca, davanın Asliye Ceza Mahkemeleri'nde görülecek olması ve yargılama sonunda verilse dahi bu cezanın infazının 8 aydan fazla olmayacağı belirtilerek, 'Bu suç için kanunda öngörülen ceza miktarı ile soruşturma konusu suçun ağırlığı ve önemi' gerekçelerinin de somut olayımızda yeri bulunmamaktadır" denildi.  

'MİT MENSUBUNUN BİLGİLERİ DAHA ÖNCE PAYLAŞILDI' 

İtirazda şu ifadelere yer verildi:

"Ayrıca suçlamaya konusu haberin yayınlanması ile Milli İstihbarat Teşkilatı mensubu olan şehidimizin kimlik bilgilerini 'deşifre' ettiği iddia olunan müvekkilimizin, suç işleme kastı bulunmadığını belirtmek isteriz. Kaldı ki bahse konu haberde yer alan bilgiler Odatv İnternet Haber Sitesi' nde yayınlanmadan evvel birçok haber sitesinde ve gazetede yer almış, ayrıca şehidimizin kimlik bilgileri, görev yeriz İyi Parti milletvekili Ümit Özdağ tarafından da TBMM'nde paylaşılmıştır. Bu ayrıntı müvekkile atılı suçun oluşmadığını önemli bir kanıtıdır."