'Yerli ve milli' yaldızı dökülüyor: IMF toplantısında yurttaşları için ‘yerel halk’ dedi

Dünya Bankası ve IMF’nin Bahar Toplantıları’nda Şimşek’in İngilizce “yerel halk” anlamına gelen “locals” diye yurttaşlarından söz ettiğini AKP medyası da doğruladı.

Haber Merkezi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ABD’de Dünya Bankası/IMF Bahar Toplantıları kapsamında Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen Küresel Görünüm Forumu'nda Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şimşek’in İngilizce konuştuğu toplantıda “yerel halk”, “yerliler” gibi anlamlara gelen “locals” ifadesiyle Türkiye’deki yurttaşlarına yönelik bir sömürge valisi tutumu takındığına yönelik tepkiler gündeme oturdu.

Şimşek’in o ifadeleri yabancı yatırımcıların Türkiye’ye bakış açısının geçen seneye göre çok değiştiği, artık Orta Vadeli Program'ın (OVP) sürekliliğinden kuşku duymadıklarına yönelik sözlerinin ardından kullandı.

“Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi var” diyen Şimşek “Sadece yerelleri (locals) enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” dedi.

Şimşek’in İngilizce yaptığı konuşmada bu ifadeyi “yerel halk” anlamında mı kullandığı yoksa Türkiye’de yerleşik sermaye gruplarına yönelik mi söylediği soru işareti yaratırken, Anadolu Ajansı ve Daily Sabah’ta yer alan haberler Şimşek’in düpedüz "locals" kelimesiyle Türkiye halkını kastettiğini ortaya koydu.

Anadolu Ajansı, konuya ilişkin haberinde Bakan Şimşek’in sözlerini “Türk varlıklarına çok güçlü bir ilgi var. Halkı enflasyonun düşeceğine ikna etmemiz gerekiyor” çevirisiyle aktardı.

İngilizce yayın yapan Daily Sabah ise Şimşek’in konuşmasındaki “locals” ifadesini kullanmadı, Şimşek’in o ifadesini İngilizce halk anlamına gelen “public” sözcüğüyle değiştirerek yayımladı.

Daily Sabah, Şimşek'in "locals" (yerel halk) sözünü "public" (halk) diye değiştirdi.

Daily Sabah’ın Şimşek’ten tırnak içinde alıntı yaptığı cümlede değişiklik yapması, “yerel halk” ifadesinin yaratacağı tepkiye karşı ön alma çabası olarak değerlendirildi.

Böylece Türkiye’de emekçi halka karşı üstü örtülü IMF programı yürüten Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in ABD’de IMF’nin organize ettiği toplantıya katılıp kendi halkı için “yerel halk” dediği AKP medyasınca da doğrulanmış oldu.

Şimşek’in aynı toplantıda Türkiye’de 2028’e kadar seçimlerin olmadığına da işaret ederek yürüttükleri programın sonuçlarını almak için siyasi istikrar açısından da bol bol zamanları olduğunu söylemesi dikkat çekti.