Reuters: Türkiye, YPG nedeniyle NATO’nun Baltık ülkeleri savunma planını engelliyor

Reuters, Türkiye'nin NATO'nun Baltık savunma planlarını engellediğini iddia etti.
Çarşamba, 27 Kasım 2019 07:42

Türkiye’nin, Suriye’ye düzenlediği askeri harekata, NATO’nun yeteri kadar siyasi destek vermediği gerekçesiyle ittifakın Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını engellediği iddia edildi.

Reuters, NATO’daki savunma kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, Türkiye’nin NATO’nun Baltık ülkeleri ve Polonya ile ilgili savunma planlarını, "ittifakın Ankara’ya Suriye’de YPG ile mücadelesine daha fazla destek verene kadar reddettiğini" duyurdu.

Haberde, Türkiye’nin NATO’daki temsilcisine, "ittifakın YPG’yi terörist örgüt olarak görene kadar, söz konusu savunma planlarını imzalamaması, özel ve resmi görüşmelerde bu konuda daha katı tutum sergilemesi yolunda talimat verdiği" ileri sürüldü.

NATO’daki Türk temsilcinin ve Türk Dışişleri Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı’nın konu ile ilgili soruları yanıtsız bıraktığı kaydedilen haberde, söz konusu tartışmanın gelecek hafta NATO’nun Londra’da yapacağı 70. yıldönümü zirvesi öncesi, Ankara ve Washington arasındaki YPG konusundaki görüş ayrılığının da bir göstergesi olduğu yorumu yapıldı.

NATO'NUN RUSYA'YA KARŞI BALTIK ÜLKELERİ SAVUNMA PLANI

NATO ülkeleri, Baltık ülkeleri ve Polonya’nın olası bir Rus saldırısına karşı savunulması konusunda bir askeri planı hayata geçirmek istiyor.

Reuters’e konuşan bir diplomatik kaynak, Türkiye’nin onayı olmadan bu planın hayata geçirilmesinin zor olduğunu belirterek, savunma planını engelleyerek, Türkiye’nin Doğu Avrupalıları bu konuda “rehin aldığını” iddia etti.