İBB'den istifa eden Meltem Şişli'ye hapis talebi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden kısa süre önce istifa eden Yeşim Meltem Şişli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Savcılık, Şişli hakkında 'İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme' suçlamasıyla hapis talebiyle iddianame düzenledi.
Perşembe, 20 Şubat 2020 13:15

İBB Genel Sekreter Yardımcılığı görevinden kısa süre önce istifa eden Yeşim Meltem Şişli hakkında, 14 İSMEK bölge sorumlusu ile yaptığı toplantıda kullandığı iddia edilen sözler nedeniyle hapis cezası talep edildi.

Savcılık, Şişli hakkında "İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme" suçlamasıyla hapis talebiyle iddianame düzenledi.

NE OLMUŞTU?

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Yeşim Meltem Şişli’nin 14 İSMEK bölge sorumlusu ile yaptığı toplantıda kullandığı iddia edilen sözler nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuştu.

Savcılığa başvuran bölge sorumluları "hakaret, dini değerleri aşağılama” ve “görevi kötüye kullanma” iddialarıyla Şişli'nin cezalandırılmasını talep etmişti.

İ.Ö verdiği ifadede şu iddiada bulundu:,“Bekar olan arkadaşların el kaldırmasını istedi. Arkadaşlar da el kaldırdı. ‘Bayağı bekar varmış. İtfaiyedeki arkadaşlarla buluşturalım kaynaştıralım. Bir gece düzenleyelim’ dedi. Hepimiz çok utandık. Devamında İSMEK Hayat Boyu Öğrenme Müdürü Ali Bey’i kastederek, ‘En şanslı müdür bu müdür. Bu kadar kadınla çalışıyor’ dedi” 

ŞİŞLİ YANIT VERDİ

Meltem Şişli, hakkındaki iddialara ilişkin İBB Başkanlık makamına yaptığı başvuru dilekçesinde şu ifadeleri kullandı:

"31 Ocak 2020 tarihli Yeni Şafak Gazetesi'nde sonrasında bazı basın yayın organlarında ve sosyal medyada yayını yapılan; şahsım ve kurumsal görevimi hedef alan, 19 Ağustos 2019 tarihinde İSMEK'deki kadın bölge sorumluları ile yapılan bir toplantıda, çalışanlara yönelik, hakaretlerde bulunduğum; onların inançlarına yönelik aşağılayıcı ifadeler kullandığım; ayrıca sosyal durumları, yaşam tarzları ve medeni halleri üzerinden aşağılayıcı ve alaycı tavırlarda bulunduğum; çalışanlara mobing uyguladığım şeklinde iddialar yer almıştır.

Şahsım yanında; İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kurumsal kimliğini de hedef alan, yukarıda açıklamaktan dahi üzüntü duyduğum iddialara ilişkin olarak, hesap verme sorumluluğumun hukuk önündeki tüm haklarımın korunması ve gerekli hukuki adımların atılmasına yönelik olarak, tüm iddialar bakamından, gerçeklerin tüm yönleriyle açığa çıkarılabilmesi, masumiyetimin tespit ve tescili için inceleme yapılması talebinde bulunuyorum."