Sağlık Bakan Yardımcısı'ndan 'İkinci Pekcan Vakası' haberleriyle ilgili açıklama

Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın, eşinin kurduğu ve oğlunun görev aldığı firmanın bakanlıktan milyonlarca liralık ihaleler aldığı haberlerine ilişkin açıklama yaptı.

Haber Merkezi

Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın, "İkinci Pekcan Vakası" haberlerine ilişkin yaptığı açıklamada "Konu edilen şirketin 20 yıl önce kuruluşu sırasında kurucuları arasında eşimin yer alması ve oğlumun bu şirkette bir süre görev alarak ayrılmış olması dışında, haberin doğrudan şahsımla ya da dolaylı olarak ailemle ilgili hiçbir doğru yanı yoktur" ifadesini kullandı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in gündeme getirdiği konu hakkında Aydın, şirketin kuruluşu sırasında kurucuları arasında eşinin yer aldığını ve oğlunun bu şirkette çalıştığını kabul etti. 

Twitter üzerinden "'İkinci Pekcan Vakası' başlıklı haberle ilgili zaruri açıklama" başlığıyla açıklama yapan Aydın, şunları söyledi:

"19 Haziran tarihinde bazı basın yayın organlarında daha önce de yalanlanmış birçok iddianın sahibi olan bir milletvekilinin beyanlarına dayalı olarak hakkımda çıkan haber temelde sadece şahsımı değil temsil ettiğim bakanlığı da hedef alan tamamen düzmece, iftira ve karalamadan ibarettir. Basın etiği ile bağdaşır yanı bulunmayan bu yazının doğruluğu hiç araştırılmadan bazı gazetelerce alıntılanması da ayrıca üzüntü kaynağıdır.

Konu edilen şirketin 20 yıl önce kuruluşu sırasında kurucuları arasında eşimin yer alması ve oğlumun bu şirkette bir süre görev alarak ayrılmış olması dışında, haberin doğrudan şahsımla ya da dolaylı olarak ailemle ilgili hiçbir doğru yanı yoktur. Mezkur şirketin aileme ait olduğu ve hülle yoluyla devredildiği iddiası tamamen yalan ve iftiradan ibarettir.  Bahse konu şirket hiç bir zaman ne benim ne de ailemin olmuştur.​

2014-2020 yılları arasında yapılan ihalelere işaret edip ‘Müsteşar yardımcısı olduğum dönemde bakanlıkla iş yaptığım' iddiasının gerçekle bağdaşması mümkün değildir. Zira herhangi bir şirketin ortağı olmadığım gibi bu tarihlerde müsteşar yardımcısı görevinde de değildim.

Daha önce Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünden şahsımla ilgili benzer iftiralarda bulunarak cevabını alan, buna rağmen karalama kampanyasına basını da ortak eden sayın vekilin tutumunu talihsizlik olarak görüyor ve kınıyorum.
Yüce meclisimizin kürsüsünü yalan ve iftiraları ile meşgul etmekle kalmamış kişilik haklarıma da saldırmıştır. Yürüttüğüm görevleri başarıyla icra etmek için her türlü fedakarlığa katlanırken şahsımın kirli siyasetin malzemesi yapılmasına fırsat vermeyecek ve yasalar çerçevesinde haklarımın takipçisi olacağım
."

CHP'li Emir: Daha ne olsun? Dediğimiz tam buydu

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise Aydın'ın açıklamasının ardından Twitter hesabından "Bakanlıktan aile şirketiyle ihale alan Bakan Yardımcısı Aydın, şirketi eşinin kurması ve oğlunun yer alması dışında bir alakalarının olmadığını söylemiş. Daha ne olsun? Dediğimiz tam buydu. Aile şirketinizle milyonlarca TL'lik ihaleler almışsınız. Utanmadan da söylüyorsunuz" 
diye yazdı.

Ne olmuştu?

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın'ın eşi tarafından kurulan ve bakanlığın e-nabız işlemlerini yapan firmanın Sağlık Bakanlığı'na milyonlarca liralık yazılım hizmeti sattığını belirterek “İhaleler yine 21/B ve yine adrese teslim. Bakan Yardımcısı ne zaman göreve gelse, ailesi hülle yolu ile hisselerini devrediyor, sonra geri alıyor. Bu olayın da Ruhsar Pekcan’ın bakanlığına dezenfektan satmasından farkı yok. Derhal istifa etmeli” demişti.