Karaismailoğlu'ndan 'Kanal İstanbul' açıklaması

Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin 'Türkiye Karadeniz'i ticaret gölü haline dönüştürmeye çalışan çok güçlü bir ülkedir' ifadesini kullandı.

Haber Merkezi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin yaptığı açıklamada "Türkiye; küresel alanda söz sahibi olma hedefiyle adım atan, Karadeniz'i ticaret gölü haline dönüştürmeye çalışan çok güçlü bir ülkedir" ifadesini kullandı.

Projenin ilk temel atma töreni olarak yansıtılan, 26 Haziran'da AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla Sazlıdere Barajı üzerine inşa edilecek köprünün temelinin atılacağı yerde incelemelerde bulunan Karaismailoğlu gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

"Kanal İstanbul; dünyada ve ülkemizde yaşanan teknolojik ve ekonomik gelişmeler, değişen iktisadi yönelimler ve ülkemizin ulaştırma altyapıları konusundaki artan ihtiyaçları doğrultusunda ortaya çıkan bir vizyon projesidir. Türkiye; küresel alanda söz sahibi olma hedefiyle adım atan, Karadeniz'i ticaret gölü haline dönüştürmeye çalışan çok güçlü bir ülkedir.

2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizdeki ülkemizin küresel bir lojistik merkez olması hedefi, gençlerimize iş, ailelerimize aş olarak dönecektir. Toplumsal ve ekonomik kalkınmanın temel dinamikleri olan bu hedeflerimize ulaşmada ise Kanal İstanbul kilit rol oynamaktadır. Kanal İstanbul halkımız için doğru olandır;  Kanal İstanbul Türkiye için doğru olandır. Biz bugüne dek ülkemiz için doğru olanları yaptık, yine yapacağız."