Erdoğan: Musul'dan geri çekilmek söz konusu değil

Erdoğan, Bosna-Hersek lideriyle düzenlediği basın toplantısında, Musul krizine dair açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Çoviç ve Konsey üyesi Bakir İzzetbegoviç ile ortak basın açıklaması düzenledi.

Erdoğan ve Bosna-hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Çoviç soruları yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Musul'daki Türk askeriyle ilgili tartışmalar var. Barzani ile bu konu gündeme geldi mi? Irak Merkezi Yönetimi ile bir temasınız oldu mu? Türk askeri geri çekilecek mi? Rusya Musul'u BM Güvenlik Konseyi'ne taşıdı, bu konuda neler söyleyeceksiniz?" sorusunu yanıtlayan Erdoğan, şunları söyledi:

GERİ ÇEKİLME SÖZ KONUSU DEĞİL
Musul meselesinde bildiğiniz gibi buraya Türk askerinin gitmesi aslında 2002 yılında olan bir harekettir. Bu hareketten sonra da 2014'de merkezi yönetim, İbadi'nin bizi ziyaretlerinde kendilerinin bizden eğitim noktasında talepleri olmuştu. Bizim oraya giden askerlerimiz muharip olarak değil eğitimci olarak gitmiştir. Şu anda orada gerek Başika'da gerek diğer kamplardaki yaptıkları iş eğitimdir. Tabi bu eğitimi veren askerlerimizin eğitimi verdikleri Peşmerge sayısına göre de bu sayı çoğaltılır veya azaltılır. Bunu geri çekmek gibi bir şey şu anda söz konusu değil. Bu ayın 21'inde de zaten gerek Kuzey Irak gerek Türkiye, gerekse ABD'li dostlarımızla güçlü toplantılar yapılacaktır.

SINIRI OLMAYAN RUSYA'NIN NE İŞİ VAR
Rusya Lazkiye'nin kuzeyinde yeni bir üs kuruyor. Öncelikle onu dünyaya izah etmesi lazım. Rusya BMGK'ya ne adına gitti? O da ayrı bir sorun. Rusya burada taraf değildir. Türkiye olarak bizler oradan verilen cevabı da gördük. Bu müracaatı reddettiler. Bundan sonraki süreçte ne olur onu da izlemeye devam ederiz. Biz Türkiye olarak özellikle bölgedeki gelişmelerde koalisyon güçleri ile müşterek hareket alanını kendimize seçmiş bulunuyoruz. Talep edilmediğimiz bir yerde yoğuz. Her talep eden ülkeye de olumlu cevap vermeye kimse mecbur değildir. Ama bizim bir özelliğimiz bar, bir tarafta 911 km Suriye ile sınırımız var, öbür tarafta 390 km Irak'la sınırımız var. Peki Rusya Federasyonu'nun bu ülkelerle bir sınırı mı var? Değil. Tartus'ta zaten zamanında kendilerine bir üs kurmuşlardı. Şimdi o yetmedi Lazkiye'nin kuzeyine üst kurup uçaklarıyla füzeleriyle yerleşmiş durumda. Önce onu dünyaya izah etmesi lazım.

Biz yine sabırla yaklaşacağız. Belki diplomatik ilişkilerimizin yeniden inşaasına vesile olacaktır.