Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni Türkiye mücadelesi bizim 'Kızıl Elmamız'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yeni Türkiye mücadelemiz bizim aynı zamanda az önce de değerli büyüğümüzün ifade ettiği gibi bizim Kızıl Elma'mız. İnşallah bu yolda Rabb'im ömür verdiği sürece kararlılıkla yürüyeceğiz" dedi.
Cuma, 10 Nisan 2015 13:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gölbaşı'ndaki Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi'nin açılış törenine katıldı.

Burada gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Yeni Türkiye mücadelemiz bizim aynı zamanda az öncede değerli büyüğümüzün ifade ettiği gibi bizim Kızıl Elma'mız. İnşallah bu yolda rabbim ömür verdiği sürece kararlılıkla yürüyeceğiz. Makamlar bizim için gelip geçici. İlla bir makamda olmak şart değil. Eğer siz bu hizmeti verebilecekseniz her yerde bu hizmeti verirsiniz. Bütün mesele bir köşe taşı olabilmektir. Eğer bir köşe taşı olabiliyorsak zaten mesele bitmiştir. Çünkü her inşada her binada biliyorsunuz ki her malzemenin yerinde kıymeti çok büyüktür. Ama illa ben burada şu olacağım derseniz o bina eksik kalır. Çünkü binanın kuru zemininden tutunuz ıslak zeminlerine varıncaya kadar her zemindeki malzemenin orada bir değeri var. Ama maalesef insanoğlu, bizler; hayır illa ben şurada olacağım iddiasında olduğumuz için maalesef bu ideal yeni Türkiye inşamız hep gecikerek gelmiştir. Yoksa çok daha önceden bu inşa, bu süreç bitebilirdi. Öyle veya böyle inşallah bu iş bitecek" şeklinde konuştu. 

"Şahsım olarak büyükşehirler projesine bütün ilçelerin katılması gerektiğini söylediğim zaman birçok insanlar bana güldüler" diyen Erdoğan, "Eğer büyükşehirler idealini gerçekleştirmemiş olsaydık yani bugün 30 büyükşehrimiz olmamış olsaydı buralar köyden mahalleye dönüşmezdi. Daha ötesini söylüyorum, artık 81 büyükşehrimizin olması lazım. Yeni Türkiye buna da kilitlenmesi lazım. Bunu niye söylüyorum. Hakkari şu anda siz bu hali ile bakarsanız orası bu durumda kalmaya mahkumdur ama bir büyükşehir anlayışı ile baktığınız zaman Hakkari değişecektir. Bu değişim, şunu da iddia ile söylüyorum, birçok ilimizi adeta terörün gizlilik alanlarını meydana çıkaracak olan bir şehirleşme süreci olacaktır. Eğer bunu gerçekleştiremezseniz orada terör her zaman gizli kalacaktır, kendini o mekanı bulacaktır." dedi.