CHP'li Çiçek: PYD, PKK'nın bir koluysa Türkiye için tehdittir

CHP Milletvekili Dursun Çiçek,"Siyasi iktidarın zigzagları, 180- 360 derece dönüşleri olağan hale geldi. PYD, PKK'nın bir koluysa Türkiye için bir tehdittir, bir terör örgütüdür" dedi.
Cuma, 12 Şubat 2016 03:20

CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, TBMM'de yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin dış politikadaki tutumunu ve başkanlık sistemini eleştiren Dursun Çiçek, "Güçlü olan parlamenter ve üniter devleti zayıflatan ülkede milli birliği ve güvenliği olumsuz yönde etkileyen demokrasiye aykırı bir sistemdir. Başkanlık sistemi ABD'de sert güçler ayrılığına dayanırken AKP bütün güçleri başkana yani saraya bağlayan antidemokratik bir yaklaşım sergilemektedir. Parlamenter demokrasiden ve çağdaş hukuk devleti ilkesinden uzaklaşan Türkiye'de vatandaşın Osmanlı dönemindeki gibi sarayın kulu olmak yerine Cumhuriyetin eşit ve özgür bir vatandaşı olmayı tercih edeceğinden hiç kimsenin şüphesi yoktur" dedi.

'PYD, PKK'NIN BİR KOLUYSA TÜRKİYE İÇİN BİR TEHDİTTİR, BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR'
Türkiye'nin Amerika ve Rusya ile ilişkilerinin sorulması üzerine Dursun Çiçek şu yanıtı verdi:

"Siyasi iktidarın zigzagları, 180- 360 derece dönüşleri olağan hale geldi. Kumpas davalarından alıp terörle mücadeleye kadar İmralı'da Kandil'deki pazarlığa kadar bir dönem çok eski değil yani PYD'nin başkanı olan şahsı Ankara'da ağırlayıp akıl danışıldı. Milletimizin bilgisi dahilindedir. Gerek Rusya gerek ABD, kendi sistemleri dahilinde istikrarlı bir politikayla PYD'yi karaya asker çıkarmadıkları için piyade gibi kullanarak Suriye'de Irak'ta bu güçlerden istifade ediyorlar. Milli çıkarlarının gereğini yaptılar. PYD, PKK'nın bir koluysa Türkiye için bir tehdittir, bir terör örgütüdür. Bu konuda CHP'nin bir dönüşü zigzagı yoktur. Esas dönüşler yapan Türkiye'nin kafasını karıştıran siyasi iktidardır."