'Türkiye ABD'ye PYD yerine biz savaşalım teklifinde bulundu'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD gezisinde "PYD'den vazgeçin, yerine biz savaşalım" önerisinde bulunduğu ancak bu teklifin kabul edilmediği ileri sürüldü.
Salı, 05 Nisan 2016 10:15

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD gezisini takip eden gazetecilerden Hürriyet'ten Verda Özer, gezi sonrası önemli iddialar içeren bir yazı kaleme aldı.

 

Erdoğan'ın Biden ve Obama'yla yaptığı görüşmelerin içeriğine ilişkin Türk kaynaklarından aldığı bilgileri aktaran Özer, "Türk kaynaklarımdan edindiğim bilgiye göre, bu ziyarette Ankara Washington’a şu öneride bulundu: 'Gelin PYD’den vazgeçin. Onlar yerine biz, desteklediğimiz Arap ve Türkmen gruplarla birlikte IŞİD’e karşı karada savaşalım.' Türk askerinin karadan müdahil olması için de, ABD’nin havadan destek vermesi istendi. ABD ise bu teklife, mealen 'PYD’den vazgeçmem' diye karşılık verdi. Bununla birlikte 'Türk askeri karadan girerse Rusya vurabilir' çekincesini dile getirdi" ifadelerini kullandı.

Yazıda ABD'nin "çözüm süreci"ne dönün çağrısı yaptığı ve Erdoğan'ın “zaten çözüm sürecini bitirmedim, süreç buzdolabında” yanıtı verdiği belirtildi.