İstanbul Belediyesi tarihi yarımadanın dokusunu bozmaya kararlı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi yarımadayı "oteller yarımadası"na dönüştürecek kritik bir karara imza attı.Eminönü’nden sonra Yenikapı, Aksaray ve Yedikule’de tarihi semtlerin dokusunu bozacak olan kararla, bölgede yoğun inşaat faaliyeti oluşacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), tarihi yarımadayı "otel yarımadası"na dönüştürecek bir karar aldı. Tarihi semtlerdeki sosyal dokuyu bozacağı için tepki çeken girişimin ilk adımı ocak ayında atıldı. Belediye, tarihi yarımadanın en güzel sivil mimari örneği evleri ve tescilli hanlarının bulunduğu Eminönü’nde ev pansiyonculuğu yapılmasına izin verdi. İBB şimdi de Yedikule, Yenikapı ve Aksaray için aynı kararı aldı.

DÖRT MAHALLEYİ KAPSIYOR

Sözcü'den Özlem Güvemli'nin haberine göre, Fatih Belediyesi tarafından “Yedikule-Yenikapı 3. Etap Yenileme Avan Projesi” ile “Aksaray ve Çevresi Yenileme Avan Projesi” için hazırlanan imar planı değişiklikleri şubat ayında İBB Meclis gündemine geldi. İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Yedikule-Yenikapı 3. Etap Yenileme Avan Projesi’ne ilişkin plan değişikliği teklifini “3. derece ticaret alanlarında ev pansiyonculuğuna yönelik kullanımlar yer alabilir” notunu ekleyerek uygun buldu ve meclise havale etti. Alınan bu karar, Yalı, Kasap İlyas, Çakırağa, Kürkçübaşı mahallelerini kapsıyor.

BELEDİYENİN KENDİ BİRİMİ BİLE ALINAN KARARLARA KARŞI ÇIKIYOR!

Ocak ayında Eminönü bölgesinde ev pansiyonculuğuna izin verilmişti. Düzenlemeye karşı çıkan İBB Planlama Müdürlüğü, plan değişikliğinin tarihi yarımada için yapılan tüm düzenlemelere ve UNESCO mevzuatına aykırı olduğunu vurgulamıştı.

AKSARAY TİCARET ALANI OLDU

202 bin metrekarelik alanı ilgilendiren “Aksaray ve Çevresi Yenileme Avan Projesi” kapsamında 21 yerleşim adası için yapılan imar planı değişikliği de aynı toplantıda gündeme alındı. Plan değişikliği ile yerleşim adaları 2. derece ticaret, 3. derece ticaret ve park alanına çevrildi.

"YAPILAN DEĞİŞİKLİK A’DAN Z’YE YANLIŞ"

Komisyon bu değişiklik talebini de “3. derece ticaret alanlarında ev pansiyonculuğuna yönelik kullanımlar yer alabilir” plan notunu ekleyerek uygun buldu. Her iki komisyon raporu da CHP grubunun muhalefetine rağmen kabul edildi. CHP’li Meclis Üyesi Esin Hacıalioğlu, İBB Meclisi’nin ardı ardına aldığı bu kararların A’dan Z’ye yanlış olduğunu söyledi.

YARIMADAYI YATAKHANE YAPTILAR

Hacıalioğlu, “5 yıldızlı otel yerine ev pansiyonculuğunu desteklemek lazım. Ancak burada bildiğimiz anlamda ev sahibinin bir kaç odasını pansiyon olarak kiraladığı uygulama yok. Evler otele dönüştürülüyor. Sosyal dokuyu da bozuyorlar. Tarihi yarımadayı yatakhane olarak görüyorlar” dedi.