Binali Yıldırım ile korgeneral arasında 'yazılı emir' diyaloğu

Darbe girişimi soruşturması kapsamında verilen ifadeler, 15 Temmuz gecesindeki gelişmeleri gözler önüne serdi. Başbakan Binali Yıldırım'ın vur emrine karşılık, general "yazılı emir" istemiş.

DHA

Darbe girişimi soruşturması kapsamında TSK'dan ihraç edilen ve tutuklanan Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ın ifadesinde, Ankara'yı havadan bombalayan uçakların vurulması için Başbakan Binali Yıldırım, Eskişehir'deki Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi ve kendisi arasında geçen konuşmaları anlattı. İfadelere göre; Ankara'yı vuran uçakların Diyarbakır'dan kalktığının tespit edilmesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ı arayarak 8'inci Ana Jet Üssü'ndeki pilotların gözaltına alınacağını söyledi. Korgeneral Yılmaz, direkt olarak 8'inci Ana Jet Üssüne gidilmesi halinde çatışma çıkabileceğini, onların hareket merkezi olan Eskişehir ile görüşmelerinden sonra gitmelerinin daha iyi olacağını söyledi. Korgeneral Yılmaz ifadesinde, Eskişehir'de Diyarbakır'daki üsten sorumlu Havacı Korgeneral Cemal Ziya Kadıoğlu ile görüştüğünü ve gözaltı ile ilgili kararı bildirdiğini belirterek, şöyle dedi:
"PİLOTLARIN GÖZALTINA ALINMASI KARARINI BİLDİRDİM"
"Korgeneral Kadıoğlu 'Havada 4-5 uçak var, her yeri bombalıyorlar, bize uçak lazım' dedi. 'Siz bu pilotlara gözaltı yaparsanız bir nerede uçak kaldıracağız?' dedi. Onun üzerine ne yapacağımı düşündüm ve başbakanımızı aramaya karar verdim. Başbakan'a kendimi tanıtıp durum hakkında bilgi verdikten sonra pilotlar ile ilgili gözaltı kararını söyledim. Ancak, Korgeneralin 'Eğer bunlar gözaltına alınırsa bizim Ankara'daki olaylara müdahale edecek uçağımız olmaz, bu gözaltı kararını kaldıralım' teklifini kendisine ilettim. Ankara'daki durumu nedeniyle bunu kendisine sormak durumunda olduğumu açıkladım. Kendisi telefonla görüşürken diğer bir telefonla 'Eskişehir'deki generali bağlayın' dedi. Bir kısmını ben de görüntülü telefonda işittim. Sonuçta gözaltı işleminin uygulanmasına karar verildi ve biz gözaltı kararı için hazırlıklara başladık. Fakat, bu arada saat 05.40 civarında Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezine Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan gelmiş. Tabii o diğerlerinden kıdemli olduğu için emir komutayı o almış gibi telefonun başında o vardı. Onunla görüşmeye başladım."
"KORGENERAL YAZILI EMİR İSTEYİNCE BAŞBAKAN 'SESİMİ KAYDA AL VUR' DEDİ"
Korgeneral İbrahim Yılmaz ifadesinde, kendisi, Eskişehir'deki hava üssünde bulunan Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan ve Başbakan Binali Yıldırım arasında geçen konuşma şöyle:
Korgeneral Demirarslan: Durum kritik, havadaki uçakları indiremiyoruz, Diyarbakır'dan 2 uçak kaldırmamız lazım.

Korgeneral Yılmaz: Pilotların gözaltı kararı var, Başbakan teyit etti, Başbakan ile görüşmeniz gerekir.

Korgeneral Demirarslan: Başbakan'ı aradım, uçakları kaldıracağız.

Korgeneral Yılmaz: Sayın başbakanım Eskişehir Diyarbakır'dan 2 uçak kaldırmamızı istiyorlar ve sizin onayınızın olduğunu söylüyorlar, bu uçakların kalkmasına izniniz var mı.

Korgeneral Demirarslan: Sayın Başbakanım oradaki (Diyarbakır) uçaklar gelecek, buradaki uçakları vuracak.

Başbakan Binali Yıldırım: Vurun

Korgeneral Demirarslan: Yazılı emir gerekiyor

Başbakan Yıldırım: Ben bu saatte sana nereden yazılı emir vereyim, sesimi kayda alın vurun.

Başbakan Yıldırım: (7.Kolordu komutanına) Kaldırın kardeşim uçakları